Úspěšné týmy tvoří osoby s různými zkušenostmi, schopnostmi, dovednostmi i názory. Úkolem vedoucích je tuto rozmanitou plejádu jednotlivců ukočírovat, definovat jejich role, odpovědnosti i úkoly a konečně nastavit všem společný směr. V dnešním článku vám proto prozradíme, jak na efektivní vedení týmu.

Jak vést tým? Vyhněte se těmto chybám

Nízká angažovanost, špatné rozhodování, malá důvěra, chaotická organizace týmu, nesrozumitelné cíle, špatná komunikace, neproduktivní schůzky, nejednoznačné úlohy i nejasná očekávání členů týmu.

Máte pocit, že popisujeme váš tým? Pojďte to změnit.

Jste vůdce týmu, pro kterého je radost pracovat?

Úspěšnost týmu je do značné míry ovlivněna schopnostmi a zapojením osoby, která ho vede. Vedoucí ze své pozice zodpovídají za kvalitu i množství výstupů, nastavují způsoby měření výkonu, stanovují práci a v případě potřeby ji pomáhají dokončovat.

Dát tohle všechno dohromady je tak trochu alchymie, protože vedle této práce musí vedoucí řešit případné konflikty, týmovou komunikaci a spravedlivé rozdělování zdrojů. Řízení týmu zkrátka není procházka růžovou zahradou.

Osvědčený recept? Ukažte, že ve svůj tým skutečně věříte

Zapojte se

Jak vést tým, který ve vás má důvěru? Nezadávejte své úkoly od stolu, ale buďte tím, kdo se aktivně zapojí. Dejte svému týmu pocítit, že za ním stojíte a jste připraveni kdykoliv podat pomocnou ruku.

Důvěřujte

Zároveň všem dejte prostor pro vlastní práci a nekontrolujte každý jejich krok. Díky tomu budete rozvíjet důvěru jednotlivců v jejich vlastní schopnosti.

Komunikujte

Diskutujte. Ptejte se. Vyjadřujte se srozumitelně a jasně. Důvěra jde ruku v ruce s dialogem, proto se o svůj tým upřímně zajímejte a zapojte ho do plánování budoucích kroků.

Buďte transparentní

Vždy říkejte to, co si skutečně myslíte. Nezapomínejte ovšem na argumenty, které by měly po vašem výroku následovat. Veškeré domněnky dejte stranou. Důležitá jsou fakta.

Jedině tak vybudujete tým založený na důvěře a nebudete jen šéfem, ale skutečným vůdcem.

Vedení týmu souvisí i s rovnoměrným rozdělením rolí

S týmy je nutné pracovat zcela individuálně. Existuje ovšem oblast řízení týmů, která je pro všechny společná. A sice klasifikace členů podle Belbinova modelu týmových rolí.

Podle té by ve vašem týmu nemělo chybět těchto 9 typů lidí:

  1. Inovátor – do týmu vnáší tvůrčího ducha. Přichází s novými nápady a pro konkrétní problém nabízí hned několik způsobů řešení. Inovátoři mívají obvykle problém v komunikaci se svými nadřízenými.
  2. Koordinátor – hlídá, že budou stanovené cíle skutečně dosažené. Sice není nijak zvlášť tvořivý, ale zato je spolehlivý a sebevědomý a přispívá k maximalizaci výkonu ostatních členů.
  3. Vyhledávač zdrojů – jeho specialitou je vytváření kontaktů mimo tým. Povahou je entuziastický extrovert, jehož nadšení ovšem rychle opadá.
  4. Formovač – bývá pohonem celého týmu z hlediska efektivity a motivace. Ve svém jednání je dynamický, netrpělivý a snadno ho podráždíte.
  5. Poradce – hodnotí myšlenky a návrhy ostatních členů. Zároveň přispívá k jejich uvedení do praxe. Ovšem nijak se nesnaží své kolegy motivovat či inspirovat.
  6. Realizátor – následuje plán. Ve svém jednání je disciplinovaný a spolehlivý. Na druhou stranu mu chybí flexibilita a chuť procesy zlepšovat.
  7. Týmový pracovník – podporuje ducha týmu tím, že s jednotlivými členy jedná a zlepšuje jejich komunikaci. Bývá společenský, mírný, ale v krizích nerozhodný.
  8. Specialista – jedinec s úzce zaměřenou specializací. Jde o individualistu, který je pro své specifické znalosti nezastupitelnou součástí týmu.
  9. Dokončovatel – perfekcionista tělem i duší. Na ostatní členy týmu vyvíjí tlak a kontroluje, aby bylo vše splněno v souladu s plánem. Odstraňuje chyby i opomenutí.

Veďte svůj tým efektivně s Lamaelem

Lamael byl pro týmovou spolupráci a efektivní vedení týmu stvořený. Pohodlně v něm zadáváte úkoly a sledujete jejich plnění. Vše si můžete usnadnit s Ganttovým diagramem, díky kterému týmová spolupráce poběží jako po másle. Navíc to, jak jste skutečně efektivní, v něm zjistíte na pár kliknutí. Tak ho vyzkoušejte. Lamael máte na 14 dnů zcela zdarma.

Související témata

Související články

Předvídejte a eliminujte problémy v projektech. Pomůže vám rizikový management

Předvídejte a eliminujte problémy v projektech. Pomůže vám rizikový management

Rozumíte obchodnímu právu? Méně známé pojmy, které by se vám mohly hodit

Rozumíte obchodnímu právu? Méně známé pojmy, které by se vám mohly hodit

Blockchain: Transparentnost, bezpečnost a automatizace vašich projektů

Blockchain: Transparentnost, bezpečnost a automatizace vašich projektů

Jistota v nejistých časech: Jak sestavit krizový plán, díky kterému zůstane váš byznys stabilní

Jistota v nejistých časech: Jak sestavit krizový plán, díky kterému zůstane váš byznys stabilní

Aneta


Aneta miluje moderní technologie a ráda je používá pro automatizaci práce a týmovou spolupráci. Vyznává ideu svobodné firmy a osobní nezávislosti. Ráda je v pohybu a vždy hledá cesty, jak může práci svou i svých kolegů zjednodušit.

Aneta

Přidejte komentář


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}