Každý manažer si přeje, aby jeho tým fungoval skvěle. Pravda je však taková, že i když do svého týmu přijmete ty nejslibnější, nejnadanější a nejproduktivnější zaměstnance, pracovní nadšení se časem vytratí. Na vině mohou být příliš složité zakázky, stereotypní úkoly nebo i osobní problémy jednotlivců.

S takovým scénářem je nutné počítat a být na něj připraven. Jak? Mějte vypracovanou motivační strategii, kterou budete zaměstnance průběžně povzbuzovat k dobrým výsledkům. Proto jsme pro vás shrnuli nejčastější a nejúčinnější motivační postupy.  

Finanční motivace aneb peníze hýbou světem

Faktem je, že někteří lidé přistupují k práci pouze jako ke zdroji obživy – tedy peněz. Vzhledem k tomu, že je práce samotná obvykle příliš netěší, je v tomto případě nejúčinnějším způsobem motivace zaměstnanců finanční ohodnocení nebo zaměstnanecké výhody. Jasně jim stanovte, jaké od nich očekáváte pracovní výsledky a jak za ně budou ohodnoceni. 

V tomto duchu můžete efektivně pracovat s KPI, které budou vaše zaměstnance motivovat k plnění stanovených cílů.

Existují pozice (především stereotypní či riziková práce), kde se jiný motivační prostředek jen těžko hledá. Pokud je však pozice ze své podstaty zajímavá, různorodá či kreativní využívejte i jiné motivační prostředky

Psychická motivace aneb chválou k většímu sebevědomí 

Poskytujte zaměstnancům zpětnou vazbu. Nejen tu negativní, ale i tu pozitivní. Je jasné, že bez konstruktivní kritiky by to váš tým daleko nedotáhl – vědět, co děláme špatně, je pro úspěch projektu klíčové. Neméně důležitá (a přesto mnohdy opomíjená) je ale i chvála.

Pokud vidíte, že je váš zaměstnanec v něčem dobrý, řekněte mu to. Nejen že mu tím zlepšíte den, ale zároveň posílíte jeho sebevědomí a pracovní odhodlání. Protože všichni chceme dělat to, v čem jsme dobří.

Komunikujte otevřeně, vyslechněte si, s čím mají zaměstnanci problém a poraďte jim. Požádat o zpětnou vazbu můžete rovněž vy je. Zamezíte tak nedorozuměním, a navíc v členech týmu vzbudíte pocit důležitosti. Pocit, že mají možnost ovlivnit svou práci nebo i chod celé firmy. Ten povede ke zvýšení pracovní motivace. Nikdo z nás nechce být jen kolečkem ve stroji, jehož běh nemůže nijak ovlivnit.

Tip: Podívejte se jakých 7 chyb se manažeři nejčastěji dopouštějí

Motivace příkladem aneb člen posádky – součást lodi

Jděte zaměstnancům příkladem. Ukažte jim, jakou cestou se mají vydat. Dodržujte firemní hodnoty (pokud máte např. etický kodex či jasně dané firemní postupy), reprezentujte značku a žijte jí. Pokud jste nadšenci do svého oboru snadno podobné nadšení vzbudíte i ve svých zaměstnancích. Respektive se jim ho snažte za každou cenu předat. Pokud i vaši zaměstnanci budou sžití s firmou a nadšení tím, co dělá, budou ze své podstaty motivovaní pro ni pracovat.

Zaměstnanci by si také měli být vždy vědomi toho, proč danou práci vykonávají. Jaké jsou její výsledky, a tedy jaký je její smysl. Práce bez jasného smyslu postupem času udolá i ty nejodolnější bojovníky.

Tip: Přečtěte si, jak poznat kvalitního zaměstnance a udržet si ho.

Motivace kariérním růstem aneb jednou budu šéf

Lidí, kteří se celý život spokojí s jednou prací, moc nenajdeme. Většina z nás chce růst. Nejen duševně, ale i kariérně. Pokud zaměstnanec ví, že ho dobře odvedená práce posune na kariérním žebříčku, bude pracovat s větším zápalem. Pokud vaše firma umožňuje v rámci některých pozic kariérní růst, měla by jasně stanovit, jakých výsledků mají zaměstnanci dosáhnout, aby se o takové místo mohli ucházet.

Eintopf aneb kombinujte všechny 

Nejlepší motivace zaměstnanců pochopitelně dosáhnete kombinací všech výše zmíněných bodů. Vždy se zaměřte na vnější motivaci (finance, benefity) i vnitřní motivaci (chvála, kariérní růst apod.). Dobře placený zaměstnanec, který je pyšný na to, že ve firmě pracuje, má jasnou představu o tom, k čemu jeho práce slouží, je pravidelně chválený a má možnost kariérního růstu, vám ke konkurenci neuteče.

Závěrečný tip: Pokud vás tato problematika zajímá více do hloubky a chtěli byste si přečíst nějaké knihy o motivaci, doporučujeme docenta Jana Urbana a Motivace a odměňování pracovníků – Co musíte vědět, abyste ze svých spolupracovníků dostali to nejlepší. 

Související témata

Související články

Jak si naplánovat svůj pracovní týden a stihnout vše, co potřebujete?

Jak si naplánovat svůj pracovní týden a stihnout vše, co potřebujete?

Mikromanagement zabíjí vaši efektivitu: Zjistěte, jak se vyhnout přehnanému kontrolování svého týmu

Mikromanagement zabíjí vaši efektivitu: Zjistěte, jak se vyhnout přehnanému kontrolování svého týmu

Jak Lamael šetří desítky tisíc korun měsíčně firmě TK Servis Technology?

Jak Lamael šetří desítky tisíc korun měsíčně firmě TK Servis Technology?

Rozjezd byznysu: 3 klíčová doporučení pro začínající podnikatele

Rozjezd byznysu: 3 klíčová doporučení pro začínající podnikatele

Aneta


Aneta miluje moderní technologie a ráda je používá pro automatizaci práce a týmovou spolupráci. Vyznává ideu svobodné firmy a osobní nezávislosti. Ráda je v pohybu a vždy hledá cesty, jak může práci svou i svých kolegů zjednodušit.

Aneta

Přidejte komentář


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}