Měsíce odpovídání na inzeráty a stále nic? Chyba nemusí být ve vašich schopnostech: podle současných amerických studií skoro 80 % nových pracovních poměrů vzniká na základě tzv. networkingu. Co to networking je a jak na něj? 

Komunita jako základ

S konceptem posilování sociálních vztahů za účelem vlastního úspěchu pracovali už Svobodní zednáři či zakladatel scientologie L. Ron Hubbart. Ale abyste kolem sebe budovali síť potenciálních pracovních kontaktů, nemusíte být členem pochybné sekty. Pro vaše účely bohatě postačí komunity.

Své o tom ví Pavlína Louženská ze skupiny Holky z marketingu. Pavlína si před několika lety na jedné konferenci všimla výrazného nepoměru mezi ženami a muži. Nepříjemnou zkušenost pak posilnilo, když si ji jeden z přítomných markeťáků spletl se servírkou. Přemýšlela, jak je něco takového ve 21. století, kdy na vás heslo Girl power kouká z každého rohu, možné. 

Nakonec došla k závěru, že neexistuje žádná ucelená komunita, která by dobře propojovala ženy v branži. A tak se ji rozhodla založit. Její facebooková skupina má v tuto chvíli téměř 30 tisíc členů a Holky z marketingu úspěšně plní svůj cíl.

Pakliže hledáte uplatnění, využijte nejprve sociálních sítí. Ačkoliv LinkedIn je pro profesní kontakty dělaný, vyzkoušejte i Facebook. Díky správným komunitám můžete poznat lidi, se kterými byste se bez sociálních sítí nesetkali. A pokud nenajdete svou ideální komunitu, založte ji. Kdo ví, koho svým nápadem oslovíte.

Osobní kontakt vede

Ačkoliv sociální sítě mohou představovat skvělý první krok, rozhodně nejsou pro fungující networking dostačující. Podstatou správného networkingu je totiž osobní kontakt, který z vás vytvoří důvěryhodného jedince – namísto anonymního životopisu.

Nespoléhejte se proto pouze na klikání a udržujte osobní kontakt. Komunity vám to umožní: členové často pořádají akce, kurzy a přednášky, na kterých se můžete snadno seznámit.

Nemusíte být extrovert, abyste měli přátele

Jste introvert a networking vám zní jako smrtonosná zbraň? Nebojte, i ti nejúspěšnější podnikatelé se označují za introverty. Abyste úspěšně navazovali vztahy, nemusíte být středem pozornosti. Naopak, podle psychologických studií není nejcennější vlastností mluvení, nýbrž umění naslouchat. Zkuste proto tuto strategii:

  • ptejte se
  • naslouchejte
  • a včas nabídněte své služby

A nebojte se je nabídnout zpočátku i zadarmo. Je to investice, která se vám určitě brzy vrátí. 

Budujte kontakty, i pokud jste momentálně spokojení

Posledním klíčovým bodem, který zde zmíníme, je průběžná aktivita. Nevadí, že zatím nehledáte práci a možná ji ani zatím hledat neplánujete. Nikdy nevíte, co se přihodí.Jedním z plusových bodů vytváření potenciálních pracovních známostí je, že se díky nim dozvíte o profesích, o kterých byste jinak neměli ani ponětí. A kdo ví, třeba je to právě to, co hledáte.

Související témata

Související články

Předvídejte a eliminujte problémy v projektech. Pomůže vám rizikový management

Předvídejte a eliminujte problémy v projektech. Pomůže vám rizikový management

Rozumíte obchodnímu právu? Méně známé pojmy, které by se vám mohly hodit

Rozumíte obchodnímu právu? Méně známé pojmy, které by se vám mohly hodit

Blockchain: Transparentnost, bezpečnost a automatizace vašich projektů

Blockchain: Transparentnost, bezpečnost a automatizace vašich projektů

Jistota v nejistých časech: Jak sestavit krizový plán, díky kterému zůstane váš byznys stabilní

Jistota v nejistých časech: Jak sestavit krizový plán, díky kterému zůstane váš byznys stabilní

Aneta


Aneta miluje moderní technologie a ráda je používá pro automatizaci práce a týmovou spolupráci. Vyznává ideu svobodné firmy a osobní nezávislosti. Ráda je v pohybu a vždy hledá cesty, jak může práci svou i svých kolegů zjednodušit.

Aneta

Přidejte komentář


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}