Podpora třídění souborů pomocí štítků je jedna z neužitečnějších funkcí Lamaelu. Štítky mají podobu klíčových slov (slova a slovní fráze), kterými označíte soubory a obrázky, a následně podle nich vyhledáváte potřebný obsah i skupiny souvisejících souborů. V tomto návodu se dozvíte, jak štítky přidávat a odebírat, a jak je použít při hledání.

Začněte přepnutím do okna „Soubory“ v hlavním menu. Zobrazí se všechny vaše soubory v grafickém (náhled souborů s názvem) nebo řádkovém zobrazení podle toho, v jakém režimu jste pracovali naposledy. Grafické zobrazení se zapíná kliknutím na první ze dvou ikon vedle vyhledávacího pole.

označení obrázků pomocí štítků

Pokud chcete přepnout na zobrazení v řádcích, klikněte na druhou z ikon se symbolem řádků. V tomto náhledu uvidíte přiřazená klíčová slova již v přehledu souborů a můžete podle nich soubory ihned filtrovat. Filtr nastavíte ve spodní šedé liště.

zobrazení obrázků v seznamu

Klíčová slova k souboru přidáte nebo je upravíte tak, že na něj kliknete pravým tlačítkem a v nabídce akcí, která se zobrazí, kliknete na možnost „Vlastnosti“. Tento postup platí pro grafické i řádkové zobrazení souborů.

přidání štítků k obrázkům nebo souborům

V dalším kroku se otevře detail souboru, ve kterém je možnost označení klíčovými slovy hned na prvním místě. Do pole „Klíčová slova“ napište vhodné slovo či slovní spojení a klikněte na „Enter“. Po přidání všech klíčových slov uložte změny kliknutím na modré tlačítko „Uložit“.

Vedle pole „Klíčová slova“ najdete ikonu s obrázkem složky. Po kliknutí na tuto ikonu se zobrazí související soubory.

zobrazení souvisejících souborů

Lamael rozeznává související soubory podle klíčových slov a zohledňuje přitom i jejich kombinace. Pokud má výchozí soubor více přiřazených klíčových slov, zobrazí se ve vyhledávání pouze ty související soubory, které obsahují úplnou a stejnou kombinaci klíčových slov.

kombinace klíčových slov k vyhledávání souborů

Pokud má výchozí soubor přiřazené pouze jedno klíčové slovo, zobrazí se související soubory, které ho také obsahují. Přitom nezáleží, zda mají přiřazené výhradně toto slovo nebo jej obsahují v rámci kombinace s dalšími.

zobrazení souborů podle klíčového slova

Klíčová slova můžete přidávat nebo odebírat hromadně. Označte vybrané soubory kliknutím na jejich checkbox a následně klikněte pravým tlačítkem na jeden z nich. Otevře se roletka s nabídkou akcí, ve které klikněte na možnost „Upravit klíčová slova“.

přidání / odebrání klíčového slova

Následně se otevře dialogové okno pro hromadnou úpravu s polem „Klíčová slova“, kam napíšete ta klíčová slova, která chcete pro vybrané soubory přidat nebo naopak odebrat.

způsob hromadného přidání nebo odebrání klíčového slova

Klíčová slova se k jednotlivým souborům přidávají také automaticky. Pokud do Lamaelu uložíte soubor jako přílohu k úkolu nebo projektu, přiřadí se k němu název a popis daného úkolu a projektu.

Přečtěte si i článek na téma Jak pracovat se soubory pomocí štítků v aplikaci Lamael.

 

Související témata

Související články

Jak Lamael šetří desítky tisíc korun měsíčně firmě TK Servis Technology?

Jak Lamael šetří desítky tisíc korun měsíčně firmě TK Servis Technology?

Krok za krokem: Jak na inventuru

Krok za krokem: Jak na inventuru

Jak na management firmy efektivně, aneb řiďte firmu tak, aby vám zbyl čas i peníze

Jak na management firmy efektivně, aneb řiďte firmu tak, aby vám zbyl čas i peníze

„Lamael je neodmyslitelný pomocník, který nám vylepšil interní komunikaci,“ říká vedení společnosti Pharmafit

„Lamael je neodmyslitelný pomocník, který nám vylepšil interní komunikaci,“ říká vedení společnosti Pharmafit

Aneta


Aneta miluje moderní technologie a ráda je používá pro automatizaci práce a týmovou spolupráci. Vyznává ideu svobodné firmy a osobní nezávislosti. Ráda je v pohybu a vždy hledá cesty, jak může práci svou i svých kolegů zjednodušit.

Aneta

Přidejte komentář


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}