Stres – to je dnes bohužel velká součást mnoha profesí. Jako obchodní zástupce jste stresu vystaveni dennodenně, proto je důležité se s ním naučit pracovat dřív, než vám začne ničit život. V článku vám prozradíme, co může dlouhodobý stres způsobit a naučíme vás jednoduché techniky, které vám pomohou lépe zvládat náročné pracovní situace. 

Obchodní zástupce a jeho největší (ne-)přítel stres 

Jako obchodní zástupce máte v podstatě jeden hlavní úkol, kterým je získat nové zákazníky a udržovat pevný vztah s těmi stávajícími. Jste to vy, na koho majitelé firem nejvíc sázejí a zároveň možná trochu tlačí. Přinášíte totiž zakázky a díky vám firma prodává – pro celý podnik jste tedy rozhodně důležití. Na druhou stranu každý úspěšný obchodní zástupce ví, že se za oponou této profese skrývá nejen hodně stresu a tlaku, ale i nepříjemné soutěživosti 

Pokud jste obchodník, tak to určitě znáte. Některé dny musíte čelit nenáviděnému cold callingu, běháte po schůzkách, máte jeden hovor za druhým, vytváříte cenové nabídky, posíláte výstupy ze schůzek a ujišťujete se, že je zákazník neustále spokojený.  

Některé tyto činnosti mohou být pro obchodníky stresující samy o sobě, nicméně tím největším stresorem bývá ve většině případů finanční odměna. Ta je totiž většinou variabilní – určitá část je fixně stanovená, ale ten zbytek se odvíjí třeba od počtu hovorů, úspěšně uzavřených obchodů nebo podílu z nějakých nových zakázek. Bývá ale nastavená tak, abyste se museli snažit. Z tohoto důvodu není divu, že je obchodní zástupce jedna z profesí, ve které lidi nejčastěji vyhoří. Hon za vyšší odměnou a lepšími výsledky se totiž přímo nabízí. A čím víc pracujete, tím více stresu zažíváte – což nemusí být vždycky špatně, z dlouhodobého hlediska to ale nepřináší nic dobrého.  

Jak poznáte stres a kdy vám škodí? 

Na začátek je důležité říct, že stres je přirozená reakce, která vás chrání v náročných situacích. V momentě, kdy váš mozek vyhodnotí, že jste v ohrožení, se vyplaví stresový hormon. Ten způsobí zrychlení tepu, bušení srdce a příval energie, kterou potřebujete pro záchranu. Tato akutní forma stresu je dobrá pro vaše přežití nebo pro podání lepšího výkonu. Pokud ovšem přetrvává v řádu týdnů či měsíců, dochází k vyčerpání, oslabení imunitního systému – a tím pádem i k řadě onemocnění. 

Jak poznáte, že prožíváte dlouhodobý stres? Například podle toho, že jste dlouhodobě unavení, i když hodně spíte. Dalším příznakem může být nespavost, problémy se zažíváním, zvýšený krevní tlak nebo úzkosti. Příznaky stresu mohou být psychické i fyzické, a pokud jde o chronický stres, můžete je pozorovat delší dobu.  

4 tipy, jak se zbavit stresu 

Prožíváte stres, který vás motivuje podávat lepší výkony a práce pod tlakem je něco, co si vlastně užíváte? Pokud vám to dělá radost – a ne vrásky – pak je to zřejmě v pořádku a žádného stresu se zbavovat nemusíte. Jestli se ale dlouhodobě cítíte přepracovaní a vyčerpaní a stále jedete na plný výkon, pak by se vám mohly hodit následující tipy jak můžete trochu upustit páru a dokázat se stresem pracovat. 

1. Najděte stresory 

Co vás v práci nejvíce stresuje? Zamyslete se nad následujícími stresory, které bývají nejčastěji problémem. Jakmile budete vědět, co vás na práci stresuje, můžete začít hledat řešení. 

  • Nízká nebo příliš variabilní finanční odměna, 
  • časově náročná pozice, 
  • dlouhodobé pracovní zatížení, 
  • nepříjemný kolektiv nebo firemní kultura, 
  • nedostatek podpory a komunikace. 

2. Dostaňte svou práci pod kontrolu 

Práce obchodního zástupce je velmi náročná na time management. Máte totiž během dne mnoho menších úkolů, které vás mohou lehce zahltit. Snadno pak můžete mít pocit, že máte příliš práce, kterou nelze vůbec stihnout. Kdybyste si ale jednotlivé úkoly hodili na papír a vytvořili denní či týdenní to-do list, možná byste zjistili, že to zvládnete levou zadní. Bez něj totiž můžete mít tendenci skákat od jednoho k druhému.  

Zkuste si včetně to-do listu stanovit pevnou pracovní dobu a časové bloky, během kterých se budete věnovat skutečně jen zmíněným úkolům. E-mailovou schránku totiž stačí otevřít dvakrát za den, a ne každých deset minut. Stejně jako odepisování kolegům na Slack, SMS nebo WhatsApp. To všechno jsou situace, které vás rozptýlí od práce a zvýší hladinu stresu. Proto máte na konci dne pocit, že jste toho moc nestihli, ale zároveň jste vyčerpaní.  

Obecně se dá říct, že člověka pohltí stres v momentech, kdy nemá věci pod kontrolou – nebo má alespoň takový pocit. Je jasné, že všechno mít pod kontrolou nemůžete – některé věci zkrátka neovlivníte. Jakmile se rozhodnete na nich tolik nelpět, velmi se vám uleví.  

Svou práci si ale zjednodušit můžete – a díky aplikaci pro řízení projektů ji můžete dostat i pod kontrolu, aniž by vás to stálo veškerou energii. V Lamaelu jako obchodní zástupce snadno evidujete veškeré své rozjednané obchody. Můžete zaznamenávat jejich stav, přiřazovat další úkoly svým kolegům, vykazovat odpracovanou práci a vytvářet si online vizitky s kontakty na veškeré klienty. Máte v něm zkrátka vše na jednom místě – včetně e-mailu a chatu. Takže si to nejen ulehčíte, ale taky můžete očekávat zvýšení efektivity práce 

3. Uvolněte se, nic vám neuteče 

Člověk se občas tolik soustředí na své cíle, že si zapomíná užívat cestu. Když ale něčeho dosáhnete, ten euforický moment, na který celou dobu čekáte, se rozplyne mezi prsty a vy už zase hledáte další cíl, za kterým se hnát. Role obchodníka vás do takové pozice může snadno dostat. Svou pozornost totiž máte velmi často zaměřenou na získávání co největšího množství zákazníků a překonávání svých kolegů v počtu úspěšně uzavřených zakázek.  

Takové nastavení ale bohužel vede v mnoha případech právě k dlouhodobému stresu – potažmo k syndromu vyhoření. Zkuste se tedy během svého pracovního dne trochu uvolnit. I když vám na vaší práci a výsledcích záleží, neberte to tak vážně a užijte si to. Když přijde nějaký problém, snažte se změnit svůj přístup k němu – zachovejte klid a věřte, že to hravě vyřešíte. Pokud chcete svou práci vykonávat dlouhá léta, zvolněte, nic vám neuteče 

Tip: Mohly by vás zajímat tipy, jak nevyhořet. 

4. Nevkládejte do práce celý svůj smysl 

Odpočinek je důležitý, a to i v případě, že je vaše práce současně vaším koníčkem. Jako obchodní zástupce máte mentálně náročnou práci. A když je unavená hlava, nejlepší způsob, jak „vypnout“, je nějaká fyzická aktivita. Vyrazte na kolo, tenis, procházku nebo cokoliv dalšího, co vás napadne. Mějte zkrátka v záloze další aktivity, při kterých se dobře cítíte. Nevkládejte celý svůj smysl jenom do své práce, jakmile se totiž něco pokazí, může se vám zhroutit celý váš svět. Přitom je to jenom jedna z jeho mnoha částí. 

Zaujaly vás naše tipy? Podívejte se na naše další články na téma podnikání.  

Související témata

Související články

Novinka: Přístup k záznamům o aktivitách v Lamaelu

Novinka: Přístup k záznamům o aktivitách v Lamaelu

Velká příručka, jak pracovat s Lamaelem: Podrobně o agendách Kalendář, Úkoly a Aktivity

Velká příručka, jak pracovat s Lamaelem: Podrobně o agendách Kalendář, Úkoly a Aktivity

Předvídejte a eliminujte problémy v projektech. Pomůže vám rizikový management

Předvídejte a eliminujte problémy v projektech. Pomůže vám rizikový management

Rozumíte obchodnímu právu? Méně známé pojmy, které by se vám mohly hodit

Rozumíte obchodnímu právu? Méně známé pojmy, které by se vám mohly hodit

Aneta


Aneta miluje moderní technologie a ráda je používá pro automatizaci práce a týmovou spolupráci. Vyznává ideu svobodné firmy a osobní nezávislosti. Ráda je v pohybu a vždy hledá cesty, jak může práci svou i svých kolegů zjednodušit.

Aneta

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}