Chcete být svým vlastním pánem? Kdo by nechtěl, ne všichni mají ale na to, založit si vlastní živnost. Podnikání ale nemusí být nutně nic extrémně náročného a byrokratického. Podle magazínu Forbes přibylo v loňském roce i přes pandemickou krizi nejvíce podnikatelů za posledních osm let. Chce to jen odhodlání a vášeň. Sepsali jsme pro vás několik tipů, jak začít podnikat bezpečně a chytře.

1. Nejdřív to chce nápad

Nejdříve vznikla myšlenka, potom přišel byznys. Odcházet ze zaměstnání, abyste se místo toho stresovali podnikáním nemá smysl. Rozmyslete si nejdřív, zda je pro vás lepší být zaměstnanec, nebo podnikatel. Váš podnikatelský záměr by vás měl v první řadě naplňovat. Zamyslete se nad tím, v čem jste dobří a pak to zkuste prodat.

2. Udělejte si průzkum trhu

Máte nápad? Super, nejdřív si ale ověřte, jestli o něj má vůbec někdo zájem. Průzkum trhu vás nemusí stát tisíce. Rozhlédněte se po okolí, nebo na internetu, zeptejte se známých a rodiny. Nabízíte něco, co jim chybí? A pokud nabízíte to, co ostatní, čím se odlišujete? Prozkoumejte svojí konkurenci. V čem byste mohli být lepší než oni? Než do byznysu skočíte po hlavě, chce to přehled a pragmatické uvažování. O tom, jak zaujmout zákazníky jsme se podrobněji rozepsali v článku Jste jediní, koho vaše firma zajímá.

3. Buďte online

Koronavirus rychle přesvědčil i zaryté odpůrce, že online marketing je dnes nezbytností. Nejenže tak oslovíte mnohem víc potencionálních zákazníků, ale ve finále vás online reklama vyjde mnohem levněji než offline reklama. Pokud podnikáte, nemáte ani webovky a spoléháte se na to, že vás Franta doporučí Pepovi, ochuzujete jen sami sebe. Díky online marketingu můžete budovat svoji značku a přesvědčit zákazníky, že stojíte za jejich důvěru… a nemusí vás to stát majlant. Důvody, proč rozjet marketing na internetu a jak na to, najdete v článku Buďte online, nebo vůbec nebuďte.

4. Využívejte volně dostupné zdroje

Ať už mluvíme o vašich webovkách, nebo produktové fotce, na rozjezd podniku nemusíte mít miliony. Využijte všechno, co je zadarmo, nebo aspoň za pár šupů. Místo webovek si přinejmenším do začátku vystačíte s Facebookem, nebo Instagramem.  Když nemáte kancelář, sejděte se v kavárně, nebo využijte coworkingová centra. Místo drahých školení a profesionálních fotografů, mrkněte na internet. Dnes už najdete online tisícovky návodů, jak na dokonalou produktovou fotku, jak na reklamu na Facebooku, nebo rozhovory s úspěšnými podnikateli. Najděte si taky blogy pro začínající podnikatele, nebo se rozvíjejte posloucháním podcastů.

5. Zkuste barter

Místo investice se nejdřív zkuste zamyslet, jestli máte jiné možnosti. Jednou z nich je barter. Spoustu věcí můžete získat zadarmo, stačí myslet kreativně. Můžete zkusit oslovit účetní, zda vám neposkytne služby za to, že jí budete dělat reklamu. Požádejte kamaráda programátora, aby vám udělal web zdarma za to, že mu poskytnete služby, které nabízíte vy. Využijte affiliate marketing, abyste získali peníze do začátku.

6. Myslete ve velkém, začněte v malém

Steve Jobs a Steve Wozniak taky začínali v garáži. Zkuste nejdříve vyrobit prototyp, prodat pár kusů a zjistit, zda je o váš produkt zájem. Pokud nabízíte služby, zkuste nejdřív oslovit známé a se založením firmy počkejte, až budete mít vetší klientelu. Se začátkem podnikání nemusíte okamžitě podávat výpověď v práci. Začínejte v malém, otestujte vody a až se váš byznys začne rozjíždět, pak se teprve postavte na vlastní nohy. Bude to nejen rozumnější, ale taky bezpečnější. Další možnost je zkusit startup nebo crowdfunding.

7. Založte živnost

Pokud už jste vyzkoušeli všechny výše zmíněné body a myslíte si, že jste ready, začnete podnikat. Založit živnost není vlastně vůbec tak těžké, jak si můžete myslet. Stačí vyplnit registrační formulář na živnostenském úřadě, připravit si tisíc korun a občanku. S tím, co do formuláře vyplnit a jakou jaký druh živnosti zvolit, vám poradí přímo na úřadě.

BONUS: Jak začít podnikat bez peněz?

Možná vás to překvapí, ale začít podnikat můžete dneska i bez základního kapitálu. Stačí, když něco umíte opravdu dobře, baví vás to, máte zápal a počítač. Tady je několik tipů, jak začít podnikat skoro zadarmo:

  • Grafický design
  • Copywriting
  • Správa sociálních sítí
  • Fotografování
  • Korektury a překlady
  • Programování
  • Doučování a jazykové kurzy
  • Podcasty a sociální sítě

Způsobů, jak začít, je opravdu mnoho. Stačí mít otevřenou mysl a nebát se vykročit. Když budete o podnikání jenom přemýšlet, shromažďovat informace a poměřovat rizika, nikdy s ním nezačnete. Pokud jste se pro podnikání rozhodli, prostě si udělejte průzkum, vytvořte plán a ponořte se do toho. 

Související témata

Související články

Velká příručka, jak pracovat s Lamaelem: Podrobně o agendách Kalendář, Úkoly a Aktivity

Velká příručka, jak pracovat s Lamaelem: Podrobně o agendách Kalendář, Úkoly a Aktivity

Předvídejte a eliminujte problémy v projektech. Pomůže vám rizikový management

Předvídejte a eliminujte problémy v projektech. Pomůže vám rizikový management

Rozumíte obchodnímu právu? Méně známé pojmy, které by se vám mohly hodit

Rozumíte obchodnímu právu? Méně známé pojmy, které by se vám mohly hodit

Blockchain: Transparentnost, bezpečnost a automatizace vašich projektů

Blockchain: Transparentnost, bezpečnost a automatizace vašich projektů

Aneta


Aneta miluje moderní technologie a ráda je používá pro automatizaci práce a týmovou spolupráci. Vyznává ideu svobodné firmy a osobní nezávislosti. Ráda je v pohybu a vždy hledá cesty, jak může práci svou i svých kolegů zjednodušit.

Aneta

Přidejte komentář


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}