Ačkoliv pandemie koronaviru značně zamávala se sny mnoha podnikatelů, ještě pořád to slyšíme ze všech stran: Chtěl/a bych si založit vlastní business. Jakkoliv si tahle věta v posledních letech prošla značnou profanací a u mnohých posluchačů vyvolá pouze shovívavý úsměv na tváři, stále existuje mnoho důvodů, proč se do podnikání pustit. Které to jsou? A mohou překonat výhody zaměstnání?

Výhoda podnikání: nejste vykořisťováni, vykořisťujete

Jednou z nezměrných výhod podnikání je možnost plně rozhodovat o svém platu. Zkrátka kolik vyděláte, tolik vám zůstane (když tedy nepočítáme daně, které vy budete muset počítat). 

U mnoha profesí zaměstnanci přichází o desítky procent platu pouze za to, že jim je přiřazen konkrétní úkol. Pakliže podnikáte, tento problém mizí. O svých penězích rozhodujete sami.

Nevýhoda podnikání: více stresu

Pokud podnikáte, musíte řešit mnoho rozličných úkolů, protože veškerá konečná zodpovědnost je na vás. Pakliže umíte delegovat a máte na koho, může to být výhoda. Pokud tomu tak ale není, pravděpodobně to bude znamenat plnění úkolů, do kterých se vám opravdu nebude chtít. Zároveň pak také obrovské množství práce a stres s ním spojený.

Výhoda podnikání: můžete stát za svými hodnotami

Stalo se vám někdy jako zaměstnanci, že jste byli postaveni před úkol, který vám byl vyloženě proti srsti? V těch lepších zaměstnáních můžete jít za šéfem a vysvětlit mu, proč úkol nemůžete vykonat. Ne každý zaměstnanec tuto možnost ale má. Pro podnikatele tento problém padá: jste pánem vlastního osudu. Nevýhodou je, že jestliže z nějakých důvodů sklouznete ze svých pečlivě vybudovaných hodnot, nemáte to na koho svést. 

Výhoda i nevýhoda podnikání: časová svoboda

Když podnikáte, jste pánem nejen vlastního osudu, ale i svého času. Bohužel, v praxi to ani tak neznamená, že byste měli času víc (možná i naopak), ale spíše máte možnost organizovat si jej podle svého uvážení. 

Výhoda podnikání: budujete vlastní projekt

Jste kreativní a máte dobrý nápad? Pak je pro vás podnikání ideální volbou. S dobrým nápadem se nebudete muset nikomu přizpůsobovat, svého zákazníka si najdete. Stačí jen vědět, kde ho oslovit. 

Výhoda a nevýhoda podnikání: můžete nadávat na svého šéfa

Nepochybným plusem je, že můžete bezmezně nadávat na svého šéfa. Fantazii se meze nekladou, dokonce si i můžete dovolit jadrnější výrazy. Můžete to dělat i veřejně a pravděpodobně na vás nebude podána žádná žaloba. 

A chcete slyšet i nevýhody? Nadávání na sebe není tak uspokojivé jako nadávání na někoho jiného. Možná si proto najměte někoho, na kom si při podnikání svůj vztek budete moct úspěšně vybít.

Závěrem

Už máte jasno, zda podnikat, či být zaměstnancem? Náš souboj končí 5:3 pro podnikatele.  Pravdou ale je, že podnikání není černobílé. Všechny jeho výhody s sebou nesou i nevýhody, zpravidla podstatnější než jen absenci stravenek. Pokud vás ale láká dobrodružství, chcete mít větší svobodu a budovat vlastní projekt, určitě se vyplatí do toho jít. 

Související témata

Související články

Velká příručka, jak pracovat s Lamaelem: Podrobně o agendách Kalendář, Úkoly a Aktivity

Velká příručka, jak pracovat s Lamaelem: Podrobně o agendách Kalendář, Úkoly a Aktivity

Předvídejte a eliminujte problémy v projektech. Pomůže vám rizikový management

Předvídejte a eliminujte problémy v projektech. Pomůže vám rizikový management

Rozumíte obchodnímu právu? Méně známé pojmy, které by se vám mohly hodit

Rozumíte obchodnímu právu? Méně známé pojmy, které by se vám mohly hodit

Blockchain: Transparentnost, bezpečnost a automatizace vašich projektů

Blockchain: Transparentnost, bezpečnost a automatizace vašich projektů

Aneta


Aneta miluje moderní technologie a ráda je používá pro automatizaci práce a týmovou spolupráci. Vyznává ideu svobodné firmy a osobní nezávislosti. Ráda je v pohybu a vždy hledá cesty, jak může práci svou i svých kolegů zjednodušit.

Aneta

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}