Lamael nabízí systémový prvek, který umožňuje evidenci a práci s výrobky a jejich komponenty. Můžete tedy v rámci skladového hospodářství vytvořit produkt, který vedete jako výrobek, vyplnit z jakých komponentů se skládá a pomocí výrobního listu jej i vytvořit. Lamael bude automaticky sledovat skladové zásoby a vy můžete i na pár kliknutí objednat nový materiál.

Založení Výrobku

Prvním krokem je založení výrobku. Otevřete agendu Seznamy a následně záložku Produkty.

lišta agend produkty

V klikněte na Nový záznam – tím se otevře dialogové okno, kde je potřeba celý výrobek definovat.

výrobek v lamaelu

Nejprve je potřeba zadat jméno výrobku a vybrat typ produktu. Rovnou také zadejte, v jakých jednotkách se s výrobkem pracuje (ks, kg, m apod.). V Lamaelu najdete více druhů produktů – zboží, služby, sady.

Dalším krokem je přidání dílů, ze kterých se výrobek vytváří. Tyto díly můžete také evidovat v rámci svého skladu. Při výrobě se vám totiž díly automaticky odečtou ze skladových zásob, a to ve chvíli, kdy zadáte, že výrobek byl vytvořen.

Díly přidáte v dolní části dokumentu nazvaným komponenty. Pokud je již máte vytvořené v rámci produktů, Lamael vám bude automaticky našeptávat jejich jména.

přidání komponentů v lamaelu

Jak vidíte, Lamael automaticky doplnil výrobní a prodejní cenu daných komponentů. Výrobní cena je v tomto případě cena, za jakou díly nakupujete (nebo vyrábíte) a prodejní, za kolik byste je prodávali svým odběratelům.

Kalkulace ceny

Systém dokáže automaticky spočítat, za kolik byste měli daný výrobek prodávat, abyste z něj profitovali. Dělá tak na základě výrobní ceny. Kalkulaci ceny najdete v prostřední části dokumentu.

tlačítko pro kalkulaci ceny

Kliknutím na tlačítka šipek můžete automaticky doplnit aktuální výrobní cenu, nebo naopak kliknutím na šipku u prodejní ceny, můžete nastavit prodejní cenu, kterou Lamael doporučuje. Ta v tomto případě slouží k tomu, aby Lamael doporučil cenu prodejní. Tu vidíte hned vedle – Navržená prodejní cena.

Provedená kalkulace

Výroba

Po zadání komponentů a kalkulaci cen je potřeba udělat poslední krok – produkt vyrobit. To můžete udělat přímo z dialogového okna daného výrobku, hned nad seznamem komponentů se nachází tlačítko Vyrobit produkt.

výrobek tlačítko pro výrobu

Kliknutím na tlačítko se vám otevře Výrobní list. Jedná se dokument, kterým skladu můžete zadat výrobu, a pomocí kterého vám sklad oznamuje, že produkt byl vytvořen.

Tip: Pokud se vám tlačítko Vyrobit produkt nezobrazuje, nemáte zvolený u výrobku cílový sklad.

dokončení výroby skrze v ýrobní list

Pokud víte, pro koho daný výrobek momentálně vytváříte, rovnou můžete zadat, k jakému projektu nebo odběrateli se výroba váže. Není to však nutné.
Doporučujeme však, abyste vyplnili termín – tím vaši zaměstnanci ve skladu budou vědět, kdy daný výrobek budete určitě potřebovat.

Výrobní list v této podobě můžete uložit. Tím byl předán vašim kolegům na skladě (nebo výrobě), a ti by měli začít s výrobou . Ve chvíli, kdy ji provedou, stačí aby klikli na modré tlačítko Vyrobit . Tím se vyskladní díly pro výrobu a na sklad vám přibude nový výrobek.

Jak jste si ale mohli všimnout na obrázcích výše, v našem skladě se nenachází potřebný počet dílů pro výrobu. V takovém případě rovnou můžete nový materiál objednat rovnou z výrobního listu.

Objednání nového materiálu

K objednání potřebného materiálu vám poslouží tlačítko Objednat materiál. Po kliknutí na něj se vám otevře nabídka, kde zvolíte, zda chcete objednat pouze chybějící materiál, nebo veškerý materiál.

tlačítko pro objednání materiálu

Po vybrání z jedné z možností, se vám otevře nová objednávka, která bude rovnou vyplněna s potřebnými informacemi – kolik materiálu objednáváte a od koho. Pak pouze stačí kliknout na tlačítko obálku které vše odešle vašemu dodavateli, pokud máte Lamael propojený se svým e-mailovým účtem.

vystavená objednávka v lamaelu

Tip: Aby vám vše takto fungovalo, každý díl musíte mít založený v kategorii Produkty (stejně, jako jste zakládali výrobek) a mít u něj vyplněného svého dodavatele, včetně příslušného kontaktu a e-mailu na něj.

 

 

 

Související témata

Související články

6 tipů pro vybudování úspěšného start-upu

6 tipů pro vybudování úspěšného start-upu

Sdílení a správa dokumentace v projektovém řízení: 4 tipy, jak si ulehčit práci

Sdílení a správa dokumentace v projektovém řízení: 4 tipy, jak si ulehčit práci

Novinka: Přístup k záznamům o aktivitách v Lamaelu

Novinka: Přístup k záznamům o aktivitách v Lamaelu

Velká příručka, jak pracovat s Lamaelem: Podrobně o agendách Kalendář, Úkoly a Aktivity

Velká příručka, jak pracovat s Lamaelem: Podrobně o agendách Kalendář, Úkoly a Aktivity

Aneta


Aneta miluje moderní technologie a ráda je používá pro automatizaci práce a týmovou spolupráci. Vyznává ideu svobodné firmy a osobní nezávislosti. Ráda je v pohybu a vždy hledá cesty, jak může práci svou i svých kolegů zjednodušit.

Aneta

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}