U každého skladu je potřeba pravidelně provádět inventuru, abyste měli jistotu, že máte ve všem pořádek. Lamael má na ni připravené dva různé dokumenty, které vám pomohou mít vše pod kontrolou. Lamael navíc sleduje všechny pohyby na skladu a průběžně aktualizuje množství položek, které máte k dispozici. To znamená, že pokud jste vše poctivě zaznamenávali, budete mít o poznání snazší práci.

Záložka Sklad

Předtím, než se pustíte do inventury, je potřeba nejdříve pochopit, jak funguje záložka Sklad. Tu najdete v agendě Seznamy. Slouží jako celkový přehled všech pohybů, které se na vašem skladu udály – příjemky, výdejky, nákupky, výroba a tak dále.

Lamael - sklady

Na jednotlivé pohyby také můžete kliknout, otevřít je a podívat se na příslušný dokument, který je s pohybem spjatý. Pokud byste hledali konkrétní pohyb, poslouží vám lišta pro filtrování v dolní části obrazovky.

Seznamy v Lamaelu

Jak provést inventuru

Inventuru začnete tím, že kliknete na Nový záznam a z nabídky vyberete Nová inventura.

Nový záznam v Lamaelu

Otevře se vám dokument, který slouží k zaznamenání současného stavu skladu a rozdílu oproti poslední inventuře. Pokud používáte skladů více, nejdříve z nabídky vyberte na jakém skladu chcete inventuru provádět.

Více skladů v Lamaelu

Následným krokem je již samotné přidávání položek během vaší kontroly skladu. To můžete udělat třemi způsoby.

  • Způsob první – klikněte na zelené tlačítko Přidat položku. Otevře se vám pole pro přidávání produktů. Lamael vám automaticky bude našeptávat jména produktů, které máte v systému zadané. Do kolonky Požadované skladové množství vepište množství, kolik se daného produktu na vašem skladu nalézá.

Přidat položku v Lamaelu

  • Způsob druhý kliknutím na tlačítko Doplnit produkty budete vyzváni k vybrání ze dvou možností. Produkty ze stejných kategorií vám automaticky doplní všechny produkty, které mají stejnou kategorii jako první položka, kterou jste do inventury zadali.
    Možnost Všechny skladovatelné produkty doplní zcela všechno, co jste kdy měli na skladě.  

Doplnění produktů v Lamaelu

  • Způsob třetí pokud kliknete na tlačítko Hromadné načtení položek, Lamael vám nabídne dialogové okno, do něho můžete nahrát seznam EAN kódů. Za každý EAN kód stačí přidat počet položek a vše se vám automaticky propíše. To znamená, že pokud disponujete skenerem EAN kódů a máte je přidané u daných produktů, vše si můžete ulehčit tímto způsobem. 

Vložení seznamu v Lamaelu

Pokud máte již zadané všechny položky, stačí překliknout inventuru do stavu provedené a uložit. Tím se vám propíší změny do skladu.

Inventura v Lamaelu

Uzávěrka vám ušetří čas

V rámci řízení skladu doporučujeme provádět uzávěrky. Pokud po inventuře, například na konci měsíce nebo na konci roku, provedete uzávěrku, stav skladu se bude počítat od poslední uzávěrky. To znamená, že nebude začínat na nule někde daleko v historii vaší firmy. Zajistíte tím, že i kdybyste data před uzávěrkou smazali nebo editovali, stav skladu po uzávěrce se vám už nezmění.

Uzávěrku provedete kliknutím na Nový záznam a výběrem Nová uzávěrka z nabídky.

Uzávěrka v Lamaelu

Následně stačí v dokumentu kliknout na zelené tlačítko Doplnit produkty a vybrat Všechny skladovatelné produkty. Lamael doplní vše, co nyní máte na skladě (již po inventuře), a pak stačí již jen celou uzávěrku uložit.

Skladové produkty po inventuře v Lamaelu

 

Přepočet skladu

Může se stát, že spočítaný stav skladu se poruší a neodpovídá součtu všech skladových dokladů. K tomu dojte v okamžiku, kdy smažete nebo editujete nějaký starší doklad, nebo když vytvoříte nový doklad se starším datem. Stav skladu je pak třeba opravit. Lamael to dokáže udělat za vás.

Přejděte do záložky Produkty a klikněte na produkt, u něhož chcete provést přepočet skladových zásob.

Přepočet skladu v Lamaelu

Po otevření produktu můžete vpravo vidět množství, které Lamael v současné chvíli eviduje. To se počítá ze všech dokladů od počátku nebo od poslední uzávěrky. Pokud došlo k porušení kontinuity skladu, zobrazí se stav skladu červeně a vidíte akční tlačítko Přepočet skladu. Kliknutím na něj Lamael projde všechny dokumenty napojené na tento produkt a spočítá, kolik by se mělo položky na skladě nacházet.

Tlačítko přepočtu skladu v Lamaelu

Pokud byste klikli na šipku vedle zmíněného tlačítka, zobrazí se vám seznam všech pohybů položky.

Seznam pohybů položky v Lamaelu

Máte další otázky ohledně skladů nebo nejasnosti ohledně jejich používání? Neváhejte se na nás obrátit. Rádi vám pomůžeme, případně se můžeme sejít a pomůžeme vám nastavit procesy tak, aby běžely hladce a jednoduše.

 

Související témata

Související články

6 tipů pro vybudování úspěšného start-upu

6 tipů pro vybudování úspěšného start-upu

Sdílení a správa dokumentace v projektovém řízení: 4 tipy, jak si ulehčit práci

Sdílení a správa dokumentace v projektovém řízení: 4 tipy, jak si ulehčit práci

Novinka: Přístup k záznamům o aktivitách v Lamaelu

Novinka: Přístup k záznamům o aktivitách v Lamaelu

Velká příručka, jak pracovat s Lamaelem: Podrobně o agendách Kalendář, Úkoly a Aktivity

Velká příručka, jak pracovat s Lamaelem: Podrobně o agendách Kalendář, Úkoly a Aktivity

Aneta


Aneta miluje moderní technologie a ráda je používá pro automatizaci práce a týmovou spolupráci. Vyznává ideu svobodné firmy a osobní nezávislosti. Ráda je v pohybu a vždy hledá cesty, jak může práci svou i svých kolegů zjednodušit.

Aneta

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}