Co můžeš udělat dnes, odlož na zítřek… Všichni to známe a všichni to děláme. Ono to ale tak úplně nepomáhá, že ano? Když se nám potom všechno nahromadí a blíží se termíny, proklínáme se, že jsme nezačali dřív. Prokrastinace je peklo, a protože vám chceme pomoct, sepsali jsme vám pár tipů, jak z tohohle bludného kruhu ven.

Co je vlastně prokrastinace

Prokrastinace nerovná se lenost! To, že strávíte celý den na gauči a nejste schopni se převléct z pyžama, je prostě lenost. Prokrastinace je, pokud místo dokončení projektu přestavíte celý byt a posekáte zahradu. Prokrastinace je chronické odkládání povinností, doplněné o rozhodovací paralýzu a výčitky svědomí.

Pokud o někom řekneme, že často prokrastinuje, neznamená to, že nedělá nic. Znamená to, že tříští svoji pozornost na miliony jiných věcí, aby se vyhnul svým povinnostem. A zatímco prokrastinuje, prohlubuje se v něm pocit sebenenávisti a zoufalství, protože nedělá to, co má.

Přečtěte si pár tipů, jak se zbavit prokrastinace krok za krokem.

Ukliďte si –­ na stole i v hlavě

Jak navenek, tak i uvnitř. Pokud váš pracovní stůl přetéká nepotřebnými věcmi, nikdy se do ničeho nedokopete. Nechte si na stole jen věci, které budete ke své práci potřebovat. Ukliďte si také plochu svého počítače a roztřiďte všechno tam, kam to patří.

To samé udělejte ve svojí hlavě. Vymezte si ve svojí mysli prostor na to, na čem potřebujete pracovat. Utřiďte si myšlenky a nenechte se rozptylovat něčím, co pro vás v danou chvíli není podstatné. Abyste zklidnili svoje myšlenky, zajděte si na procházku, dejte si studenou sprchu nebo krátkou meditaci.

Udělejte si pracovní bublinu

Než se do úkolu pustíte, ujistěte se, že vás nebude nic vyrušovat. Vypněte si notifikace, zavřete všechny sociální sítě, zamkněte dveře a ponořte se do práce. Když se budete soustředit na všechno najednou, nakonec neuděláte nic. Uzavřete se do bubliny a nasměrujte svoje myšlenky na daný úkol.

TIP: Pracujete i na mobilu a nonstop kontrolujete notifikace? Podívejte se na 5 tipů, jak na digitální rovnováhu.

Nenechávejte za sebou rozpracované úkoly

Dokončujte svoji práci! Když už jste vynaložili všechno úsilí na to, abyste se k práci donutili, uzavřete ji. Nikomu se nechce vracet k rozpracovanému úkolu. Pokud víte, že vám jeden úkol zabere víc času, rozporcujte si ho na více částí, a ty dokončujte postupně. Tím se dostáváme k dalšímu bodu…

Sepište si úkoly podle důležitosti

Pokud už prokrastinujete dlouho, váš seznam úkolů bude pravděpodobně pořádně dlouhý. Sepište si tedy všechno, co je potřeba udělat. Seřaďte si úkoly podle priority a odškrtávejte si je. Zní to jako maličkost, ale pomůže vám to obalamutit váš mozek. Z každého splněného úkolu máme totiž přirozeně dobrý pocit. Když uvidíte, co všechno už jste dokončili, budete mít větší nadšení do další práce.

Dejte si termín… realistický

Když nemáte deadline, budete úkol odkládat do nekonečna. Dalším účinným způsobem, jak se zbavit prokrastinace, je stanovit si termín. Ujistěte se ale přitom, že je váš termín realistický a držte se ho.

Často si totiž na jeden den naplánujeme víc, než jsme schopni zvládnout, potom práci přesouváme na jindy a najednou máme pocit, že je toho moc. Počítejte radši s časovou rezervou, když potom práci dokončíte dřív, budete se maximálně cítit lépe.

TIP: Máte pocit, že nic nestíháte, i když máte jasné termíny? Přečtěte si, jak dostat time management pod kontrolu.

Berte si jenom tolik, kolik unesete

A dostáváme se k hlavnímu bodu. Když přeceníte svoje síly, najednou se točíte v bludném kruhu. Máte pocit, že pořád jenom pracujete, ale reálně nemáte hotové nic. Sundejte si růžové brýle a buďte realističtí. Když víte, že už toho tento týden nebo měsíc více nezvládnete, řekněte si dost. Práce je sice důležitá, ale musíte mít taky čas na odpočinek.

Čas na odměnu!

To nejlepší na konec. Nezapomeňte se pravidelně odměňovat. Základním hnacím motorem je motivace. Pokud na sebe pořád jenom kladete nároky, ale nikdy se neodměníte, vaše mysl s vámi přestane chtít spolupracovat. Ke zpracování úkolu se tedy donutíte snáz, pokud se budete mít na co těšit.

Přečtěte si: Výhody a nevýhody podnikání: Více stresu, méně stravenek

Tip na závěr: Nejlepší čas je TEĎ

Nejhorší je udělat první krok. Jak se zbavit prokrastinace rychle a účinně? Prostě začněte! Někdy nás to děsí, ale když budeme všechno dokola přezkoumávat a jen nad tím přemýšlet, tak se nikdy nikam nehneme. Nenechte se odradit a prostě někde začněte. Jakmile se do toho pustíte, detaily už zvládnete za pochodu.

Související témata

Související články

Vzdálená spolupráce: 4 způsoby, jak efektivně řídit tým na dálku

Vzdálená spolupráce: 4 způsoby, jak efektivně řídit tým na dálku

Souboj dvou metodik: Je lepší waterfall, nebo agile?

Souboj dvou metodik: Je lepší waterfall, nebo agile?

Virtuální týmy v nové éře: 5 inovativních strategií pro efektivní práci na dálku

Virtuální týmy v nové éře: 5 inovativních strategií pro efektivní práci na dálku

Tohle potřebujete vědět: Jak předejít syndromu vyhoření?

Tohle potřebujete vědět: Jak předejít syndromu vyhoření?

Aneta


Aneta miluje moderní technologie a ráda je používá pro automatizaci práce a týmovou spolupráci. Vyznává ideu svobodné firmy a osobní nezávislosti. Ráda je v pohybu a vždy hledá cesty, jak může práci svou i svých kolegů zjednodušit.

Aneta

Přidejte komentář


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}