Znáte ten pocit, když dostanete novou zakázku nebo když odcházíte ze školení s představou nějaké inovace, kterou chcete přinést do svého podnikání? Rozdíl mezi vizí a snem je v naplánování jednotlivých kroků, které povedou k realizaci změny. S tím vám pomůže checklist, protože když začnete přenášet své postřehy na papír, dostane váš záměr konkrétnější podobu a odškrtávání hotových úkolů má pozitivní vliv na psychiku.

 

Myšlenková mapa

Když se pouštíte do nového projektu, je myšlenková mapa dobrým začátkem. Vezmete si k ruce list čistého papíru a tužku a do středu nakreslíte „bublinu“, ve které popíšete jedním nebo dvěma slovy nosné téma (třeba název projektu nebo jeho cíl). Okolo středové myšlenky pak přidáte bubliny se souvisejícími body, mohou to být třeba menší podcíle, kterých chcete dosáhnout spolu s tím hlavním. Podcíle spojíte linkou s tématem ve středu. V dalším kroku budete na papír dopisovat všechny nápady, cíle a úkoly, které mají vztah k připravovanému projektu, a vždy propojíte linkou související bubliny.

Nakonec byste před sebou měli mít „mapu“ celého projektu a úkolů, které bude potřeba splnit, aby se vše realizovalo. Jednotlivé úkoly budou mezi sebou spojené tak, jak spolu souvisí nebo jak na sebe navazují.

 

Úkoly v checklistu

Z myšlenkové mapy vám vyplynou aktivity, kterým se budete postupně věnovat. Teď je čas na přípravu plánu. Najděte a pojmenujte klíčové úkoly a vyberte si, kterým chcete začít. Úkoly rozdělte na co nejvíce podúkolů a přiřaďte jim termín dokončení. Pokud byste zůstali jen u členění na hlavní úkoly, pak vám bude trvat delší dobu, než bude možné některý v seznamu odškrtnout, a hlavně můžete zapomenout na důležitý detail.

Termíny k úkolům a podúkolům nejlépe přiřadíte stejným postupem, jako když jste připravovali projekt – začněte od cíle. Do kdy byste rádi změnu zrealizovali? Až stanovíte cílové datum, tak můžete přiřadit termíny k hlavním úkolům a mezi ně rozložit termíny podúkolů.

Návod: Koukněte se, jak úkoly a podúkoly rozdělit přímo v Lamaelu.

 

Shrnutí

Pokud držíte vizi pouze jako nápad v hlavě, připravujete se při nejmenším o nadhled. Když jde o plánování zakázky, tak realizace bez opěrných bodů v termínech bude ještě mnohem komplikovanější. Vyzkoušejte práci s vizualizací například přes myšlenkovou mapu a následně využijte Lamael pro sepsání celého postupu, nad kterým budete mít kontrolu.

 

Při práci vám třeba pomůže návod Jak rozdělit úkol na podúkoly, checklist pro aplikaci Lamael.

Související témata

Související články

Novinka: Přístup k záznamům o aktivitách v Lamaelu

Novinka: Přístup k záznamům o aktivitách v Lamaelu

Velká příručka, jak pracovat s Lamaelem: Podrobně o agendách Kalendář, Úkoly a Aktivity

Velká příručka, jak pracovat s Lamaelem: Podrobně o agendách Kalendář, Úkoly a Aktivity

Vzdálená spolupráce: 4 způsoby, jak efektivně řídit tým na dálku

Vzdálená spolupráce: 4 způsoby, jak efektivně řídit tým na dálku

Souboj dvou metodik: Je lepší waterfall, nebo agile?

Souboj dvou metodik: Je lepší waterfall, nebo agile?

Aneta


Aneta miluje moderní technologie a ráda je používá pro automatizaci práce a týmovou spolupráci. Vyznává ideu svobodné firmy a osobní nezávislosti. Ráda je v pohybu a vždy hledá cesty, jak může práci svou i svých kolegů zjednodušit.

Aneta

Přidejte komentář


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}