5 jednoduchých tipů, které můžete aplikovat už dnes

Ačkoliv spoustě z nás možná přeběhne při zaslechnutí spojení „týmová spolupráce” mráz po zádech, když tým funguje dobře, je jedním z největších motorů společnosti. V tomto článku vám přinášíme pár jednoduchých tipů, jak týmovou spolupráci ve vaší firmě dovést k dokonalosti.

Stanovte týmu jasné cíle

Dejte si záležet na tom, aby celý tým vždy věděl, co je jeho aktuálním cílem a proč je tento cíl důležitý. 13. plat a týden dovolené navíc jsou sice fajn, ale spousta lidí potřebuje pro udržení motivace víc než to. Chtějí dělat něco, co jim dává smysl. Proto je důležité, aby věděli, jaké cíle společnost má a jakým způsobem konkrétně jejich práce k tomuto cíli přispívá.

Dílčí úkoly musí být jasně definovány včetně deadlinů pro jejich dokončení. V ideálním případě dejte týmu k dispozici systém, do kterého mají přístup všichni jeho členové, a ve kterém si mohou zobrazit veškeré cíle, úkoly i fáze pokroku.

Zjednodušte komunikaci

Používání hned několika komunikačních kanálů najednou v rámci jednoho týmu dokáže udělat víc škody než užitku. Není zbytečnější ztráta času, než když musíte dohledávat jednotlivé informace a dokumenty v různých komunikačních prostředcích, protože s každým kolegou komunikujete jak skrze telefon, tak zároveň i skrze e-mail nebo třeba aplikaci Teams. Zvýšit produktivitu týmu a zároveň komfort zaměstnanců vám pomůže například CRM systém, který vám kromě sjednocení komunikačních kanálů dokáže zajistit také větší přehlednost veškerých firemních aktivit. Příkladem takového systému je Lamael.

Oceňte dobrou týmovou práci

Umět ocenit dobrou týmovou spolupráci je zásadní a pravděpodobně najdete jen málo zásluh, jejichž pochválení je tak důležité. Ocenění týmového ducha totiž nejen dává členům týmů najevo, že týmová práce je něčím žádoucím, ale také prohlubuje pocit sounáležitosti v týmu. Týmová práce může přitom znamenat spoustu různých věcí – od excelentní práce, která přispěla ke splnění cílů, po pomáhání těm členům týmu, kteří pomoc aktuálně potřebují.

Podporujte jedinečnost členů týmů

Každý jsme jiný a každý máme také jiné přednosti. A je to právě různorodost týmu, která přispívá k lepším výsledkům. Pokud se v rámci jednoho projektu sejdou lidé s odlišnými zkušenostmi, názory, úhly pohledu a vědomostmi, vzniká diskuze, která často vede k inovativním nápadům. Vaše úloha proto je podporovat jedinečnost každého člena týmu a dát každému z nich bezpečný prostor pro vyjádření svého názoru na daný problém.

Nenechte odpovědnost na týmu

Pokud chcete dosáhnout co nejvyšší efektivity práce, stanovte úkoly a deadliny, zajistěte týmu veškeré potřebné prostředky a zbytek už nechte na něm. Nikomu se nepracuje dobře, když mu jeho nadřízený neustále stojí za zády. Práce vycházející ze vzájemné důvěry a respektu zvýší motivaci vašich zaměstnanců a jejich efektivitu ve vykonávání svěřených úkolů.

Dobrá týmová spolupráce dokáže dělat zázraky. Zkuste aplikovat některý z těchto tipů ve vaší firmě a přesvědčte se o tom sami. Nebo se rovnou koukněte, jak na týmovou spolupráci v Lamaelu. A jaké jsou vaše tipy pro lepší týmovou práci?

Související témata

Související články

Velká příručka, jak pracovat s Lamaelem: Podrobně o agendách Kalendář, Úkoly a Aktivity

Velká příručka, jak pracovat s Lamaelem: Podrobně o agendách Kalendář, Úkoly a Aktivity

Vzdálená spolupráce: 4 způsoby, jak efektivně řídit tým na dálku

Vzdálená spolupráce: 4 způsoby, jak efektivně řídit tým na dálku

Souboj dvou metodik: Je lepší waterfall, nebo agile?

Souboj dvou metodik: Je lepší waterfall, nebo agile?

Virtuální týmy v nové éře: 5 inovativních strategií pro efektivní práci na dálku

Virtuální týmy v nové éře: 5 inovativních strategií pro efektivní práci na dálku

Aneta


Aneta miluje moderní technologie a ráda je používá pro automatizaci práce a týmovou spolupráci. Vyznává ideu svobodné firmy a osobní nezávislosti. Ráda je v pohybu a vždy hledá cesty, jak může práci svou i svých kolegů zjednodušit.

Aneta

Přidejte komentář


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}