• Domů
  • |
  • Blog
  • |
  • Jak na projektové řízení? Tohle jsou nejznámější světové standardy

Projektové řízení není pro každého. Mít na starost nějaký projekt se může zdát jako jednoduchý úkol, ve skutečnosti je to ale náročná práce, která vyžaduje řadu zkušeností a znalostí. Projekt se totiž musí uskutečnit v určitém termínu, s omezeným rozpočtem a tak, abyste dosáhli požadovaných cílů. Existují různé společnosti pro projektové řízení, které vás naučí techniky a metody project managementu. Předají vám způsob myšlení, který je pro investiční rozhodování a řízení projektů velmi důležitý, obzvlášť pokud jde o složité projekty. Jaké metody a standardy existují? To se dozvíte v tomto článku. 

 

Světové standardy projektového řízení  

Jak zvládnout projekty? Vzdělávejte se. Dnes najdete mnoho kurzů, kde se naučíte to nejdůležitější. Své znalosti a dovednosti pak můžete ověřit certifikací. Jaké certifikace project managementu existují? 

 

International Project Management Association – IPMA® 

Certifikace IPMA se řídí svým národním standardem kompetencí projektového řízení nebo-li ICB, který říká, jaké znalosti, dovednosti a kompetence má mít projektový manažer. Má čtyři stupně, každý z nich se zaměřuje na něco jiného. Celkově ale hodnotí schopnost řídit různě složité projekty. Certifikát je mezinárodně platný, ale zkouška se provádí v češtině. 

 

Project Management Institute – PMI® 

Projektové řízení podle PMI z vás udělá profesionály v oboru. Standard PMBOK® (Project Management Body of Knowledge), kterým se PMI řídí, se zaměřuje především na procesy v projektovém řízení. Certifikát ověří vaše praktické i odborné znalosti, díky kterým jste schopni zvládat složitější projekty. Jde o mezinárodní certifikaci a zkouška se skládá v angličtině. 

 

Projects in Controlled Environments – PRINCE2® 

Tato certifikace je založená na osvědčených zkušenostech a znalostech odborníků na projektové řízení z celého světa. Cílem je úspěšně zvládnout projekt jakékoliv velikosti a složitosti. Předá vám praktické metody a postupy, které jako manažer projektů využijete. Certifikace je mezinárodní a její standardy se praktikují po celém světě. 

 

Národní soustava kvalifikací 

Národní soustava kvalifikací sdružuje v České republice celostátně uznávané profesní kvalifikace. Jako projektový manažer můžete využít certifikace Administrátor projektu, Manažer projektu nebo Manažer programů a komplexních projektů. Po vykonání zkoušky obdržíte osvědčení, které potvrzuje vaši odbornou způsobilost. Oproti projektovému řízení podle IPMA je hlavní rozdíl v tom, že osvědčení má platnost na neurčitou dobu, kdežto u certifikace IPMA dochází po pěti letech k recertifikaci. 

 

Pokud jste v projektovém řízení teprve na začátku, nezoufejte… 

S projektovým řízením teprve začínáte? Možná vám pomůžou naše jednoduché tipy na úspěšný projektový management. Důležité je projekty logicky naplánovat a pohlídat deadline i rozpočet. S tím vám pomůže online projektový nástroj Lamael, ve kterém můžete projekt založit a realizovat. Díky mobilní aplikaci tak budete mít nad chodem projektu přehled vždy a všude.

  

Related Posts

Přestaňte ztrácet čas: Příručka time managementu a efektivity

Přestaňte ztrácet čas: Příručka time managementu a efektivity

6 nástrojů, které musí znát každý projektový manažer

6 nástrojů, které musí znát každý projektový manažer

Usnadněte si komunikaci s týmem, klienty i dodavateli: 5 tipů, jak na efektivní komunikaci

Usnadněte si komunikaci s týmem, klienty i dodavateli: 5 tipů, jak na efektivní komunikaci

Tyrkysová organizace: Je to ideální způsob řízení pro vaši firmu?

Tyrkysová organizace: Je to ideální způsob řízení pro vaši firmu?

Aneta


Aneta miluje moderní technologie a ráda je používá pro automatizaci práce a týmovou spolupráci. Vyznává ideu svobodné firmy a osobní nezávislosti. Ráda je v pohybu a vždy hledá cesty, jak může práci svou i svých kolegů zjednodušit.

Aneta

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}