Projektové řízení není pro každého. Mít na starost nějaký projekt se může zdát jako jednoduchý úkol, ve skutečnosti je to ale náročná práce, která vyžaduje řadu zkušeností a znalostí. Projekt se totiž musí uskutečnit v určitém termínu, s omezeným rozpočtem a tak, abyste dosáhli požadovaných cílů. Existují různé společnosti pro projektové řízení, které vás naučí techniky a metody project managementu. Předají vám způsob myšlení, který je pro investiční rozhodování a řízení projektů velmi důležitý, obzvlášť pokud jde o složité projekty. Jaké metody a standardy existují? To se dozvíte v tomto článku. 

Světové standardy projektového řízení  

Jak zvládnout projekty? Vzdělávejte se. Dnes najdete mnoho kurzů, kde se naučíte to nejdůležitější. Své znalosti a dovednosti pak můžete ověřit certifikací. Jaké certifikace project managementu existují? 

International Project Management Association – IPMA® 

Certifikace IPMA se řídí svým národním standardem kompetencí projektového řízení nebo-li ICB, který říká, jaké znalosti, dovednosti a kompetence má mít projektový manažer. Má čtyři stupně, každý z nich se zaměřuje na něco jiného. Celkově ale hodnotí schopnost řídit různě složité projekty. Certifikát je mezinárodně platný, ale zkouška se provádí v češtině. 

Project Management Institute – PMI® 

Projektové řízení podle PMI z vás udělá profesionály v oboru. Standard PMBOK® (Project Management Body of Knowledge), kterým se PMI řídí, se zaměřuje především na procesy v projektovém řízení. Certifikát ověří vaše praktické i odborné znalosti, díky kterým jste schopni zvládat složitější projekty. Jde o mezinárodní certifikaci a zkouška se skládá v angličtině. 

Projects in Controlled Environments – PRINCE2® 

Tato certifikace je založená na osvědčených zkušenostech a znalostech odborníků na projektové řízení z celého světa. Cílem je úspěšně zvládnout projekt jakékoliv velikosti a složitosti. Předá vám praktické metody a postupy, které jako manažer projektů využijete. Certifikace je mezinárodní a její standardy se praktikují po celém světě.  

Národní soustava kvalifikací 

Národní soustava kvalifikací sdružuje v České republice celostátně uznávané profesní kvalifikace. Jako projektový manažer můžete využít certifikace Administrátor projektu, Manažer projektu nebo Manažer programů a komplexních projektů. Po vykonání zkoušky obdržíte osvědčení, které potvrzuje vaši odbornou způsobilost. Oproti projektovému řízení podle IPMA je hlavní rozdíl v tom, že osvědčení má platnost na neurčitou dobu, kdežto u certifikace IPMA dochází po pěti letech k recertifikaci. 

Pokud jste v projektovém řízení teprve na začátku, nezoufejte… 

S projektovým řízením teprve začínáte? Možná vám pomůžou naše jednoduché tipy na úspěšný projektový management. Důležité je projekty logicky naplánovat a pohlídat deadline i rozpočet. S tím vám pomůže online projektový nástroj Lamael, ve kterém můžete projekt založit a realizovat. Díky mobilní aplikaci tak budete mít nad chodem projektu přehled vždy a všude.

  

Související témata

Související články

Vzdálená spolupráce: 4 způsoby, jak efektivně řídit tým na dálku

Vzdálená spolupráce: 4 způsoby, jak efektivně řídit tým na dálku

Souboj dvou metodik: Je lepší waterfall, nebo agile?

Souboj dvou metodik: Je lepší waterfall, nebo agile?

Virtuální týmy v nové éře: 5 inovativních strategií pro efektivní práci na dálku

Virtuální týmy v nové éře: 5 inovativních strategií pro efektivní práci na dálku

Tohle potřebujete vědět: Jak předejít syndromu vyhoření?

Tohle potřebujete vědět: Jak předejít syndromu vyhoření?

Aneta


Aneta miluje moderní technologie a ráda je používá pro automatizaci práce a týmovou spolupráci. Vyznává ideu svobodné firmy a osobní nezávislosti. Ráda je v pohybu a vždy hledá cesty, jak může práci svou i svých kolegů zjednodušit.

Aneta

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}