Každý člověk si potřebuje oddechnout od práce a pro podnikatele to platí dvojnásob. Podle průzkumů stačí čtvrtině podnikatelů pouze pár dnů na odpočinek. Ze zdravotního hlediska by si ale měl každý člověk, ať už je zaměstnanec, nebo podnikatel, dopřát alespoň 4 týdny dovolené za rok. V článku vám prozradíme, jak zvládnout řízení firmy z dovolené a zároveň si dopřát dostatečný relax. 

Podnikání versus dovolená 

Většina podnikatelů za týden odpracuje výrazně více než 40 hodin a na pořádný odpočinek si nenajdou čas. Když už se rozhodnou pro dovolenou, 67 % z nich stejně alespoň jednou denně pracuje. Majitelé firem se navíc nemohou zbavit pocitu, že musí pro svou firmu neustále něco dělat. Nezastavitelné tempo ale vede jenom k syndromu vyhoření, kterým v Česku trpí každý pátý člověk. 

I když je vaše práce zároveň i koníčkem, odpočinek je zkrátka potřeba. Vaše tělo i mysl dobijí baterky a vrátíte se plní energie s mnohem lepší soustředěností. Podle studií je pro dostatečný oddech třeba 8 souvislých dnů volna, protože až po týdnu přestáváte myslet na své pracovní povinnosti a dokážete opravdu „vypnout“.   

Jak připravit firmu na vaši dovolenou, abyste si skutečně odpočinuli? 

Buďte po celou dovolenou klidní a bez výčitek či strachů, že nemáte firmu pod kontrolou. Poradíme vám, co udělat před odjezdem, aby během vaší nepřítomnosti vše fungovalo, jak má. 

1. Naučte se delegovat 

Delegování úkolů a projektů je nezbytnou součástí řízení firmy. Pokud chcete svůj byznys rozvíjet a rozšiřovat, potřebujete tým šikovných lidí, na které se můžete spolehnout. Každý je dobrý v něčem jiném, využijte tedy jejich schopností a sami si ponechte pouze věci, které za vás nikdo jiný lépe neudělá. Uvědomte si, že vaše firma už nestojí jen na vás. Jestli vás přeci jen přepadnou obavy, zda zaměstnanci odvádějí svou práci dobře, kontrolujte jejich výstupy a dávejte jim upřímnou zpětnou vazbu, která jim pomůže se zlepšovat. Budete tak budovat vzájemnou důvěru. 

Před dovolenou delegujte i své úkoly na několik zodpovědných a kompetentních lidí, abyste se mohli skutečně soustředit jen sami na sebe a užít si zasloužený relax. 

Tip: Mohlo by vás zajímat, jak efektivně řídit remote firmu. 

2. Mějte nastavené procesy a vytvořte plán  

Správně nastavené firemní procesy jsou nezbytným základem, ať už praktikujete remote management, nebo ne. Sestavte strukturu vaší firmy tak, aby vše hladce fungovalo a obeznamte s ní všechny nové pracovníky. Před dovolenou vytvořte plán a shrňte v něm, kdy budete mít volno, jaké úkoly jste komu rozdali a na koho se mají zaměstnanci během vaší nepřítomnosti obracet. Dejte prostor pro dotazy a své volno si užívejte s klidnou duší, že každý ví, co má dělat. 

3. Zvládněte online komunikaci na jedničku 

Chystáte na delší dovolenou a berete s sebou i počítač, protože budete některé dny k dispozici? Držte se několika pravidel, které vám usnadní komunikaci na dálku.  

  • Komunikujte na jednom místě – využívejte pracovní nástroj, který vám umožní komunikaci a řízení lidí přehledně na jednom místě. 
  • Pište krátké e-maily – snažte se v krátkosti vystihnout to nejdůležitější, abyste vysvětlováním nezdržovali sebe ani kolegy. Pokud to nejde, raději si domluvte krátký hovor, abyste se vzájemně lépe pochopili. 
  • Stanovte si čas, kdy budete k dispozici – informujte všechny kolegy, kdy jste na chatu, e-mailu či telefonu k zastižení. 

Tip: Přečtěte si další způsoby, jak na efektivní online komunikaci. 

4. Používejte pracovní nástroj, který vám mnohé usnadní 

Remote management se neobejde bez kvalitní aplikace pro řízení firmy. Lamael je český nástroj, ve kterém budete mít vše na jednom místě. Získáte přehled nad všemi pracovními týmy, můžete rychle a jednoduše delegovat úkoly, společně komunikovat a rovnou i vykazovat odvedenou práci. Nabízí také mobilní aplikaci, takže se pro svůj klid můžete i na dovolené podívat, zda všechno funguje, jak má. Je to nejefektivnější způsob, jak řídit firmu, ať už jste kdekoliv. Můžete ho vyzkoušet na 14 dní ZDARMA. Následně vám ho upravíme na míru, aby seděl vašim potřebám.  

Související témata

Související články

Velká příručka, jak pracovat s Lamaelem: Podrobně o agendách Kalendář, Úkoly a Aktivity

Velká příručka, jak pracovat s Lamaelem: Podrobně o agendách Kalendář, Úkoly a Aktivity

Předvídejte a eliminujte problémy v projektech. Pomůže vám rizikový management

Předvídejte a eliminujte problémy v projektech. Pomůže vám rizikový management

Rozumíte obchodnímu právu? Méně známé pojmy, které by se vám mohly hodit

Rozumíte obchodnímu právu? Méně známé pojmy, které by se vám mohly hodit

Blockchain: Transparentnost, bezpečnost a automatizace vašich projektů

Blockchain: Transparentnost, bezpečnost a automatizace vašich projektů

Aneta


Aneta miluje moderní technologie a ráda je používá pro automatizaci práce a týmovou spolupráci. Vyznává ideu svobodné firmy a osobní nezávislosti. Ráda je v pohybu a vždy hledá cesty, jak může práci svou i svých kolegů zjednodušit.

Aneta

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}