Je digitalizace firmy nezbytným krokem kupředu, nebo jde pouze o trend moderní doby? Vývoj technologií je za poslední desítky let velmi výrazný a přinesl nové možnosti i v rámci podnikání. Díky němu mohou tradiční společnosti i noví hráči na trhu fungovat například plně online, v cloudu a bez zbytečného papírování. V článku se podíváme na to, co digitalizace vlastně je, jaké přinesla trendy v podnikání a zda skutečně pozitivně ovlivňuje chod firmy. 

Co je digitalizace podnikání? 

Digitalizace je v posledních letech velmi moderní – a není divu, představuje totiž způsob, jak dostat svou firmu na vyšší úroveň flexibility. Přináší inovativní přístupy, umožňuje online podnikání a díky tomu se stává klíčovým faktorem pro udržení konkurenceschopnosti. 

S vývojem moderních technologií se totiž i mění způsob, jakým mohou podniky komunikovat, prodávat své produkty a služby či vytvářet a automatizovat firemní procesy.  

Co přesně ale digitalizace firmy představuje? Jde v podstatě o kompletní transformaci způsobu, jakým společnost dosud fungovala. Zahrnuje přesun podniku do digitálního prostředí, a to jakýmkoliv způsobem. Může jít o využití online nástrojů pro řízení celé firmy nebo převedení papírových dokumentů a spisů do digitální podoby. Velmi často s digitalizací souvisí i přechod do cloudu, který umožňuje flexibilní a bezpečný chod firmy kdykoliv a odkudkoliv, a to bez nutnosti investice do drahého hardwaru.  

V rámci podnikání na internetu přináší digitalizace i jinou formu komunikace s okolním světem. Umožňuje rychlejší a efektivnější domluvu se zákazníky i partnery a posiluje schopnost rychlé reakce na změny na trhu. Celkově lze říci, že digitalizace otevírá firmám nové dveře a přináší širokou škálu možností, jak maximalizovat efektivitu, růst a konkurenceschopnost. Je to transformace, která významně mění dynamiku podnikání. 

Tip: Mohly by vás zajímat 4 aplikace, které vám pomohou zefektivnit práci. 

Jaké výhody přináší digitalizace pro firmy? 

Je patrné, že pro řadu firem přináší digitalizace mnoho výhod. 

Jednou z těch hlavních je vyšší efektivita provozu podniku. Díky chytrým aplikacím lze totiž automatizovat řadu rutinních úkolů, což uvolňuje ruce zaměstnancům. Ti se mohou věnovat strategickým a tvůrčím činnostem, které vyžadují jejich know-how. Celým tímto procesem tedy jako firma zvyšujete produktivitu a snižujete náklady 

Digitalizace také podnikům umožňuje analyzovat a získávat cenné informace o svých zákaznících a celkově trhu, na kterém působí. Díky tomu mohou lépe cílit své marketingové a prodejní aktivity a dosahovat lepších výsledků. 

V neposlední řadě přináší digitalizace velkou flexibilitu. Firmy díky tomu mohou umožnit svým zaměstnancům pracovat na dálku, aniž by to ohrozilo jejich výsledky. Rozšíření spolupráce na úvazky na dálku nebo možnost home office přináší společnostem konkurenční výhodu i při náboru nových zaměstnanců.  

Tip: Jak na management firmy efektivně? Máme pro vás celou příručku, jak řídit firmu, aby vám zbyl čas i peníze. 

Jde pouze o krátkodobý trend? 

Možná si říkáte, zda je digitalizace podnikání pouze dočasným trendem, nebo trvalou změnou. Vzhledem k tomu, jak rychle se technologie vyvíjí, se dá říct, že jde o mnohem více než jen módní vlnu. Veškerý technologický rozvoj se děje kvůli tomu, aby se firmám a potažmo lidem pracovalo lépe a efektivněji. Kdo tedy nenaskočí na vlak nyní, kdy se do online prostředí vrhá většina firem, zůstane pozadu a do budoucna ztratí konkurenční výhodu.  

Pandemie covidu-19 tuto transformaci ve velkém odstartovala a zásadně změnila trh. Lidé si velmi rychle oblíbili nové formy podnikání, jako jsou nákupní mobilní aplikace či online tržiště, a i po několika letech, kdy už je možné nakoupit v kamenném obchodě, se stále ve velkém prodává online.  

Jak může Lamael pomoci v oblasti digitalizace podnikání? 

Lamael je software pro řízení firem a může hrát klíčovou roli při digitalizaci vašeho podnikání. Tento nástroj nabízí podnikům efektivní způsob, jak řídit a monitorovat své projekty online, kdykoliv a odkudkoliv. Umožní vám například automatizaci fakturace, delegování úkolů a komunikace s týmem i dodavateli z jednoho místa.  

Pomůže vám shromáždit veškeré projekty, úkoly, dokumenty i kontakty na jedno místo. Je to pravá ruka majitelů firem, ale i obchodníků, manažerů nebo zaměstnanců, kteří do něj díky mobilní aplikaci mohou cokoliv zaznamenat i mimo kancelář. 

Celkově lze říci, že digitalizace podnikání není jen dočasný trend, ale trvalá změna, která bude hrát v budoucnosti stále důležitější roli. Lamael pro vás může být z tohoto hlediska klíčovým partnerem, abyste posunuli své podnikání o kus dál. Vyzkoušejte ho na 14 dní zdarma. 

  

Související témata

Související články

Předvídejte a eliminujte problémy v projektech. Pomůže vám rizikový management

Předvídejte a eliminujte problémy v projektech. Pomůže vám rizikový management

Rozumíte obchodnímu právu? Méně známé pojmy, které by se vám mohly hodit

Rozumíte obchodnímu právu? Méně známé pojmy, které by se vám mohly hodit

Blockchain: Transparentnost, bezpečnost a automatizace vašich projektů

Blockchain: Transparentnost, bezpečnost a automatizace vašich projektů

Jistota v nejistých časech: Jak sestavit krizový plán, díky kterému zůstane váš byznys stabilní

Jistota v nejistých časech: Jak sestavit krizový plán, díky kterému zůstane váš byznys stabilní

Aneta


Aneta miluje moderní technologie a ráda je používá pro automatizaci práce a týmovou spolupráci. Vyznává ideu svobodné firmy a osobní nezávislosti. Ráda je v pohybu a vždy hledá cesty, jak může práci svou i svých kolegů zjednodušit.

Aneta

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}