Probouzíte se s pocitem, že toho máte hodně? Jedete naplno a máte pocit, že se nemůžete zastavit či zvolnit, protože nikdy není hotovo? Možná byste měli část svých úkolů delegovat. V článku vám prozradíme, proč je delegování práce důležité a jaké výhody vám může přinést.  

Delegování jako způsob manažerského myšlení 

Delegování práce je proces, během kterého předáte úkoly a zodpovědnost za ně jiné osobě. Je to důležitá součást pracovního života především manažerů, protože mají většinou stanovené cíle, kterých má jejich tým či oddělení dosáhnout. Musí tedy určité činnosti delegovat svým kolegům.  

Říká se, že: „Pokud chcete jít rychle, jděte sami. Pokud chcete jít daleko, jděte s ostatními.“ Ve spolupráci je síla. Proč tedy ztrácet čas rutinními úkoly, které vás nikam neposouvají, když je můžete delegovat a soustředit se hlavně na to důležité? 

Ale co když… 

Možná vás už napadlo, že byste mohli delegovat některé úkoly, ale máte obavy. Mezi ty nejčastější patří: 

  • strach ze ztráty kontroly, 
  • nedostatek času na zadání úkolů, 
  • obavy, že to nikdo neudělá lépe než vy, 
  • finanční výdaj, který se vám nevyplatí, 
  • starosti, že kolega využije vaše know-how a bude vám konkurovat. 

Zkuste se na delegování podívat jako na proces, kte vám může naopak velmi pomoct. I pokud předáte některé úkoly, vaše kontrola bude stále potřeba. Nemusíte se obávat, že byste tedy ztratili přehled. Mnoho lidí si myslí, že se jim delegování práce nevyplatí z finančního hlediska. V některých případech to tak skutečně může být, pokud ale máte dostatek peněz, je to paradoxně přesně naopak. Pojďme se podívat na to, co všechno můžete díky delegování úkolů získat. 

1. Možnost dělat jen to, co váš byznys posouvá 

Jednoduše řečeno, uvolníte si ruce. Proč odpovídat na e-maily, zvedat telefony zákazníkům a řešit fakturace, když to za vás může udělat někdo jiný? Existují určité rutinní činnosti, které nevyžadují větší odbornou znalost, ale vezmou vám čas. Přesně ten čas, který byste mohli věnovat strategickému rozvoji firmy, nebo tomu, co vám jde nejlépe. Zamyslete se tedy nad tím, co byste vlastně dělat nemuseli a na jaké činnosti vám naopak nezbývá čas. Delegování práce vám dá možnost dělat to, co vás skutečně baví a rozvíjí. Je to způsob, jak se více soustředit na to, kam chcete směřovat a jak plnit stanovené cíle. 

Tip: Zautomatizujte některé činnosti díky českému nástroji na řízení firmy Lamael. Podívejte se, co všechno umí. 

2. Zvýšení produktivity práce 

Když děláte to, co vás baví a v čem jste dobří, jde vám to lépe od ruky. Díky delegování budete mít těch rukou k dispozici více, a tak toho za jeden den stihnete opravdu hodně. Zbavíte se pocitu, že nestíháte, a naopak budete mít radost, jak skvěle všechno šlape. Proces delegování pravomocí bude samozřejmě potřeba vylepšovat. Zpočátku se vám může zdát, že toho máte naopak ještě víc, jakmile se ale se svým týmem sladíte, budete zírat, kam jste se za krátkou dobu posunuli. 

3. Větší výdělek 

Podnikatelé se nejvíce bojí delegovat úkoly, protože to stojí peníze. Největším paradoxem je ale to, že právě delegování může být vstupenkou do světa finanční svobody. Získáte díky tomu totiž to nejdůležitější – čas. A když máte čas, můžete přemýšlet nad tím, jak posunout svůj byznys, aby vydělával víc. Než se pro delegování práce rozhodnete, určitě byste si měli spočítat, zda jste v situaci, kdy si to skutečně můžete dovolit. Pokud ano, hurá do toho. Neusněte ale na vavřínech a vrhněte se do rozvoje firmy. 

4. Prevence proti vyhoření 

Syndromem vyhoření trpí podle nedávných vědeckých studií každý pátý Čech. Nejčastěji pak lidé v profesích s velkou zodpovědností. Tzv. burnout přichází nenápadně a stojí za ním chronický stres. Může to začít třeba pocitem, že nemáte na všechno dostatek času. Postupně se tak ve své hlavě dostanete pod určitý tlak a stres, který natolik zevšední, že si ho už ani neuvědomujete. Syndrom vyhoření se vyznačuje častou únavou, oslabením kognitivních funkcí a pocity lhostejnosti a zklamání. Vyústit může až v různá vážná onemocnění.  

Delegováním určitých činností, které za vás zvládne udělat kdokoliv jiný, získáte čas nejen na rozvoj své firmy, ale i sami na sebe. Budete se moct konečně zastavit, odpočinout si a získat více času na své koníčky, rodinu a přátele – na život. 

Tip: Mohlo by vás zajímat, jak na work-life balance. 

Český nástroj Lamael jako vaše pravá ruka pro delegování práce 

Lamael je nástroj pro řízení firmy a projektů. Můžete v něm vytvářet projekty, úkoly a k nim přiřazovat konkrétní osoby. Pohlídá vám termíny všech vašich činností, odešle za vás faktury a můžete pomocí něj spravovat i svůj sklad. Pro delegování práce byl přímo stvořený, takže vám tento proces skvěle usnadní. Vyzkoušejte ho na 14 dní zdarma. 

Související témata

Související články

Novinka: Přístup k záznamům o aktivitách v Lamaelu

Novinka: Přístup k záznamům o aktivitách v Lamaelu

Velká příručka, jak pracovat s Lamaelem: Podrobně o agendách Kalendář, Úkoly a Aktivity

Velká příručka, jak pracovat s Lamaelem: Podrobně o agendách Kalendář, Úkoly a Aktivity

Předvídejte a eliminujte problémy v projektech. Pomůže vám rizikový management

Předvídejte a eliminujte problémy v projektech. Pomůže vám rizikový management

Rozumíte obchodnímu právu? Méně známé pojmy, které by se vám mohly hodit

Rozumíte obchodnímu právu? Méně známé pojmy, které by se vám mohly hodit

Aneta


Aneta miluje moderní technologie a ráda je používá pro automatizaci práce a týmovou spolupráci. Vyznává ideu svobodné firmy a osobní nezávislosti. Ráda je v pohybu a vždy hledá cesty, jak může práci svou i svých kolegů zjednodušit.

Aneta

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}