Chcete zvýšit efektivitu práce a maximalizovat zisky svého podnikání? Paretův princip, známý také jako pravidlo 80/20, může být klíčem k úspěchu. V tomto článku se dozvíte, jak využít Paretovo pravidlo 80/20 v praxi, pracovat chytřeji a dosáhnout lepších výsledků. 

Co je Paretův princip? 

Paretovo pravidlo nebo taky pravidlo 80/20 je pojmenované po italském ekonomovi a sociologovi Vilfredu Paretovi. Ten v 19. století zjistil, že 80 % bohatství Itálie ovlivňuje pouze 20 % obyvatelů. Tuto myšlenku potvrdilo i několik dalších výzkumů, které Pareto prováděl. Postupem času se natolik zobecnilo, že ho dnes můžete využít v podstatě v jakékoliv oblasti – například v byznysu. 

Jak využít Paretovo pravidlo 80/20 ve svém podnikání? 

Paretův princip říká, že 20 % faktorů generuje 80 % výsledků. V podnikání ho můžete využít například za účelem:

1. Generování vyššího zisku 

Platí, že 80 % vašeho zisku tvoří pouze 20 % produktů. Místo toho, abyste se tedy soustředili na propagaci všech produktů, zaměřte se raději na těch 20 %, které jsou nejziskovější. Věnujte jim nejvíce své energie a maximalizujte zisk. 

2. Segmentace zákazníků 

V tomto případě Paretovo pravidlo říká, že 20 % zákazníků vám přináší 80% zisk. Identifikujte tedy tuto skupinu zákazníků a rozdělte ji na určité segmenty. V marketingové strategii se pak zaměřte přesně na tyto persony. Personalizujte svou nabídku, abyste cílili na podobné osoby a získali více zákazníků. 

3. Delegování práce 

I vaše úkoly lze rozdělit podle tohoto principu. Pouze 20 % z nich vám totiž zajistí 80 % úspěchu. Zjistěte, které úkoly váš byznys skutečně posouvají, a které naopak zas tak důležité nejsou. Ty méně důležité pak delegujte a získejte více prostoru na to, co vám přináší největší zisk.  

Tip: Delegování úkolů je s Lamaelem brnkačka. Vyzkoušejte český projektový nástroj vytvořený podle skutečných potřeb uživatelů na 14 dní zdarma. 

4. Optimalizace firemní procesů 

Paretův princip platí i opačně, to tedy znamená, že vám 80 % úsilí přinese pouze 20 % výsledků. To lze celkem dobře využít pro optimalizaci procesů v podniku. Možná totiž máte příliš mnoho zbytečných procesů, které ve výsledku všechny zdržují. Zkuste tedy provést důkladnou analýzu a identifikovat ty klíčové s největším pozitivním vlivem na celou firmu.  

5. Efektivní využití času 

Kromě delegování méně důležitých úkolů můžete pravidlo 80/20 využít i pro plánování své pracovní doby a úkolů. Každému se totiž pracuje lépe v různou denní dobu. Určitě znáte rozdělení na noční sovy, které jsou nejvýkonnější odpoledne a večer, a ranní skřivany, kteří naopak nejvíce práce zvládnou ráno a dopoledne. Podle Paretova principu lze říct, že během 20 % pracovní doby jste schopni odvést 80 % práce. Stačí jen tuto ideální dobu najít.  

Tip: Pro zjištění své ideální pracovní doby by vám mohlo by vám pomoct další rozdělení na vlky, delfíny, medvědy a lvi, které najdete v našem článku. 

Paretovo pravidlo není to jediné, co vás dovede k úspěchu 

Ať už se snažíte o maximalizaci zisku, úsporu času, efektivnější práci, nebo optimalizaci firemních procesů, s tím vším vám může pomoct chytrý pracovní nástroj Lamael. Vytvořili jsme ho, aby šetřil čas majitelům firem, manažerům, freelancerům a vlastně všem, kteří se chtějí v byznysu posouvat dál. Můžete do něj přehodit celou svou firmu, nebo jen určité projekty, zadávat úkoly, sledovat stav skladu, fakturovat i zaznamenávat obchodní příležitosti. Pomůže vám získat přehled, ušetřit čas, zbavit se chaosu a efektivně se posouvat ke svým cílům. Můžete ho vyzkoušet na 14 dní zdarma a v případě potřeby vám ho upravíme na míru 

Související témata

Související články

Předvídejte a eliminujte problémy v projektech. Pomůže vám rizikový management

Předvídejte a eliminujte problémy v projektech. Pomůže vám rizikový management

Rozumíte obchodnímu právu? Méně známé pojmy, které by se vám mohly hodit

Rozumíte obchodnímu právu? Méně známé pojmy, které by se vám mohly hodit

Blockchain: Transparentnost, bezpečnost a automatizace vašich projektů

Blockchain: Transparentnost, bezpečnost a automatizace vašich projektů

Jistota v nejistých časech: Jak sestavit krizový plán, díky kterému zůstane váš byznys stabilní

Jistota v nejistých časech: Jak sestavit krizový plán, díky kterému zůstane váš byznys stabilní

Aneta


Aneta miluje moderní technologie a ráda je používá pro automatizaci práce a týmovou spolupráci. Vyznává ideu svobodné firmy a osobní nezávislosti. Ráda je v pohybu a vždy hledá cesty, jak může práci svou i svých kolegů zjednodušit.

Aneta

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}