Chcete zvýšit efektivitu práce a maximalizovat zisky svého podnikání? Paretův princip, známý také jako pravidlo 80/20, může být klíčem k úspěchu. V tomto článku se dozvíte, jak využít Paretovo pravidlo 80/20 v praxi, pracovat chytřeji a dosáhnout lepších výsledků. 

Co je Paretův princip? 

Paretovo pravidlo nebo taky pravidlo 80/20 je pojmenované po italském ekonomovi a sociologovi Vilfredu Paretovi. Ten v 19. století zjistil, že 80 % bohatství Itálie ovlivňuje pouze 20 % obyvatelů. Tuto myšlenku potvrdilo i několik dalších výzkumů, které Pareto prováděl. Postupem času se natolik zobecnilo, že ho dnes můžete využít v podstatě v jakékoliv oblasti – například v byznysu. 

Jak využít Paretovo pravidlo 80/20 ve svém podnikání? 

Paretův princip říká, že 20 % faktorů generuje 80 % výsledků. V podnikání ho můžete využít například za účelem:

1. Generování vyššího zisku 

Platí, že 80 % vašeho zisku tvoří pouze 20 % produktů. Místo toho, abyste se tedy soustředili na propagaci všech produktů, zaměřte se raději na těch 20 %, které jsou nejziskovější. Věnujte jim nejvíce své energie a maximalizujte zisk. 

2. Segmentace zákazníků 

V tomto případě Paretovo pravidlo říká, že 20 % zákazníků vám přináší 80% zisk. Identifikujte tedy tuto skupinu zákazníků a rozdělte ji na určité segmenty. V marketingové strategii se pak zaměřte přesně na tyto persony. Personalizujte svou nabídku, abyste cílili na podobné osoby a získali více zákazníků. 

3. Delegování práce 

I vaše úkoly lze rozdělit podle tohoto principu. Pouze 20 % z nich vám totiž zajistí 80 % úspěchu. Zjistěte, které úkoly váš byznys skutečně posouvají, a které naopak zas tak důležité nejsou. Ty méně důležité pak delegujte a získejte více prostoru na to, co vám přináší největší zisk.  

Tip: Delegování úkolů je s Lamaelem brnkačka. Vyzkoušejte český projektový nástroj vytvořený podle skutečných potřeb uživatelů na 14 dní zdarma. 

4. Optimalizace firemní procesů 

Paretův princip platí i opačně, to tedy znamená, že vám 80 % úsilí přinese pouze 20 % výsledků. To lze celkem dobře využít pro optimalizaci procesů v podniku. Možná totiž máte příliš mnoho zbytečných procesů, které ve výsledku všechny zdržují. Zkuste tedy provést důkladnou analýzu a identifikovat ty klíčové s největším pozitivním vlivem na celou firmu.  

5. Efektivní využití času 

Kromě delegování méně důležitých úkolů můžete pravidlo 80/20 využít i pro plánování své pracovní doby a úkolů. Každému se totiž pracuje lépe v různou denní dobu. Určitě znáte rozdělení na noční sovy, které jsou nejvýkonnější odpoledne a večer, a ranní skřivany, kteří naopak nejvíce práce zvládnou ráno a dopoledne. Podle Paretova principu lze říct, že během 20 % pracovní doby jste schopni odvést 80 % práce. Stačí jen tuto ideální dobu najít.  

Tip: Pro zjištění své ideální pracovní doby by vám mohlo by vám pomoct další rozdělení na vlky, delfíny, medvědy a lvi, které najdete v našem článku. 

Paretovo pravidlo není to jediné, co vás dovede k úspěchu 

Ať už se snažíte o maximalizaci zisku, úsporu času, efektivnější práci, nebo optimalizaci firemních procesů, s tím vším vám může pomoct chytrý pracovní nástroj Lamael. Vytvořili jsme ho, aby šetřil čas majitelům firem, manažerům, freelancerům a vlastně všem, kteří se chtějí v byznysu posouvat dál. Můžete do něj přehodit celou svou firmu, nebo jen určité projekty, zadávat úkoly, sledovat stav skladu, fakturovat i zaznamenávat obchodní příležitosti. Pomůže vám získat přehled, ušetřit čas, zbavit se chaosu a efektivně se posouvat ke svým cílům. Můžete ho vyzkoušet na 14 dní zdarma a v případě potřeby vám ho upravíme na míru 

Související témata

Související články

Novinka: Přístup k záznamům o aktivitách v Lamaelu

Novinka: Přístup k záznamům o aktivitách v Lamaelu

Velká příručka, jak pracovat s Lamaelem: Podrobně o agendách Kalendář, Úkoly a Aktivity

Velká příručka, jak pracovat s Lamaelem: Podrobně o agendách Kalendář, Úkoly a Aktivity

Předvídejte a eliminujte problémy v projektech. Pomůže vám rizikový management

Předvídejte a eliminujte problémy v projektech. Pomůže vám rizikový management

Rozumíte obchodnímu právu? Méně známé pojmy, které by se vám mohly hodit

Rozumíte obchodnímu právu? Méně známé pojmy, které by se vám mohly hodit

Aneta


Aneta miluje moderní technologie a ráda je používá pro automatizaci práce a týmovou spolupráci. Vyznává ideu svobodné firmy a osobní nezávislosti. Ráda je v pohybu a vždy hledá cesty, jak může práci svou i svých kolegů zjednodušit.

Aneta

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}