Každý chce ve svém týmu ty nejlepší zaměstnance, kteří svou práci milují a dělají ji opravdu dobře. I když takové pracovníky najdete, může nastat situace, že ztratí svůj výkon a chuť dávat ze sebe to nejlepší. Jak se zachovat a motivovat své zaměstnance, aby jejich křivka výkonnosti nevypadala jako jízda na horské dráze? Máme pro vás několik tipů. 

Peníze jsou náplast, ale ne řešení 

Mezi nejčastější formy motivace zaměstnanců patří rozhodně peníze. Za lepší výkon dostane pracovník buď přidáno, nebo nějaký jiný super benefit, který nelze odmítnout. Možná, že to na chvilku pomůže, ale dlouhodobě to není ta správná cesta. Své zaměstnance si nemůžete koupit. Lidé se potřebují realizovat a posouvat, potřebují vidět smysl v tom, co dělají. Práce je musí bavit, a to peníze nespraví. 

Baví vás vaše práce? 

Ostatní měnit nemůžete, můžete ale změnit sami sebe a svůj postoj k nim. Možná vaši zaměstnanci ztratili motivaci proto, že vy sami ji nemáte. Pokud vás vaše práce nebaví a nemáte motivaci růst a dosahovat úspěchů, odráží se to na fungování celé firmy. Změňte nejprve své nastavení, a pak sledujte nasazení ostatních. 

Sdílejte svou vizi 

Vnitřní motivace funguje nejlépe. Vzbuďte v lidech entuziasmus a chuť do práce tím, že s nimi budete sdílet vizi firmy. Práce musí bavit a dávat smysl. Pokud vaši zaměstnanci vlastně netuší, kam firma směřuje a o co hlubšího než o větší výdělek se snaží, snadno ztratí motivaci. Nadchněte je svými plány a příběhem firmy a dejte jim najevo, že jejich práce pomáhá dosáhnout cíle. 

Poznejte své zaměstnance 

Těžko se budete snažit motivovat někoho, koho vůbec neznáte. Pořádejte pravidelné teambuildingy, abyste své zaměstnance dobře poznali. Plánujte si společné schůzky, na kterých budete řešit vzájemnou spokojenost a jejich pracovní směr. Díky tomu dokážete využít plný potenciál svých pracovníků a předejít případné stagnaci. 

Tip: Možná by vás mohl zajímat průvodce nezapomenutelným teambuildingem

Nastavte si cíle 

Možná není problém ve ztrátě motivace, ale v definici cílů. Nechte své zaměstnance, ať navrhnou, jakých cílů chtějí následující měsíc dosáhnout. Když si je stanoví sami, budou mít větší motivaci je splnit, protože zklamat sám sebe je mnohem horší než zklamat ostatní. Cíle by měly být SMART, to znamená: 

  • specifické 
  • měřitelné 
  • akceptovatelné 
  • realistické 
  • časově ohraničené

Chválíte své zaměstnance? 

Ten nejjednodušší způsob, jak motivovat zaměstnance, je pochvala. Oceňte je za práci, kterou dělají. Dejte jim upřímnou zpětnou vazbu, ve které vyzdvihnete věci, které dělají fakt skvěle a za které si je vážíte. Zmiňte i věci, na kterých je třeba zapracovat a rovnou společně vymyslete, co pro to udělat. Vaši zaměstnanci si vás budou velmi vážit za to, že jste k nim upřímní a budou chtít své schopnosti zlepšit. 

Větší zodpovědnost a kompetence motivuje 

Možná vaše zaměstnance už přestala bavit stereotypní práce, ve které nemají možnost navrhnout změny. Nekontrolujte každý jejich krok, raději na ně přehoďte zodpovědnost a kompetenci za jejich výstupy. Dejte jim možnost navrhnout změny a být proaktivní. Pokud mají šanci změnit to, co je na práci štve, jejich výkonnost jenom poroste

Dejte svým zaměstnancům možnost kariérně i osobně růst 

Školením a vzděláváním zvýšíte motivaci pracovníků. Lidé se chtějí zlepšovat a posouvat a možnost kariérního růstu pro ně může být velmi motivující. Vám se zase hodí zkušenější, schopnější a spokojenější pracovníci.  

Tipy na pracovní motivaci vám pomůžou zvýšit výkon celé firmy a mít spokojené zaměstnance. Co dál? Přečtěte si náš další článek, jak si udržet spokojené zaměstnance

Související témata

Související články

Novinka: Přístup k záznamům o aktivitách v Lamaelu

Novinka: Přístup k záznamům o aktivitách v Lamaelu

Předvídejte a eliminujte problémy v projektech. Pomůže vám rizikový management

Předvídejte a eliminujte problémy v projektech. Pomůže vám rizikový management

Rozumíte obchodnímu právu? Méně známé pojmy, které by se vám mohly hodit

Rozumíte obchodnímu právu? Méně známé pojmy, které by se vám mohly hodit

Blockchain: Transparentnost, bezpečnost a automatizace vašich projektů

Blockchain: Transparentnost, bezpečnost a automatizace vašich projektů

Aneta


Aneta miluje moderní technologie a ráda je používá pro automatizaci práce a týmovou spolupráci. Vyznává ideu svobodné firmy a osobní nezávislosti. Ráda je v pohybu a vždy hledá cesty, jak může práci svou i svých kolegů zjednodušit.

Aneta

Přidejte komentář


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}