ERP a CRM – dva důležité informační systémy podniku, které mohou významně zlepšit řízení a výkonnost vaší firmy. Oba systémy nabízejí řadu výhod a přínosů, ale liší se svým zaměřením a funkcemi. V článku vám vysvětlíme, k čemu jednotlivé softwary jsou a jaký vybrat pro svou firmu. 

Co je ERP systém? 

ERP (Enterprise Resource Planning tedy plánování podnikových zdrojů) je informační systém, který slouží k řízení zdrojů a procesů v podniku. Pomůže vám plánovat a spravovat skladové hospodářství, výrobu, prodej, logistiku, lidské zdroje a mnoho dalšího. Umožní vám sledovat a koordinovat veškeré firemní aktivity, a tím dosahovat stanovených cílů. Využívají ho především střední a velké podniky, které tak mají veškerá data i firemní procesy na jednom místě. Může ho ale implementovat firma jakékoliv velikosti. 

Funkce a výhody ERP aneb proč ho používat ve své firmě 

Hlavním cílem ERP systému je sjednotit a centralizovat data a procesy v podniku do jednoho integrovaného softwaru, a tím zajistit efektivnější řízení firmy. Jaké konkrétní funkce a výhody vám jeho používání přinese? 

  • sledování veškerých aktivit a zdrojů efektivněji a s větší přesností 
  • centralizace dat a procesů 
  • propojení různých oddělení podniku a sdílení informací mezi nimi 
  • lepší komunikace, koordinace a výkon podniku 
  • specifické funkce a nástroje pro různé oblasti – finance a účetnictví, skladové hospodářství, výroba, prodej a marketing, lidské zdroje a další 
  • vyšší efektivita vedení firmy i zaměstnanců 
  • lepší využití zdrojů a nižší náklady 
  • vyšší transparentnost a přehlednost dat 
  • přesnější plánování 
  • jednodušší reportování a analyzování

Tip: Mohlo by vás zajímat, jak se zbavit chaosu ve firmě a nastavit ty správné procesy. 

Co je to CRM systém? 

Zkratka CRM vychází z anglického Customer Relationship Management, jde tedy o informační systém pro řízení vztahů se zákazníky. Pomůže vám shromažďovat informace o zákaznících a sledovat celý jejich životní cyklus. Díky tomu jim můžete lépe porozumět, identifikovat jejich potřeby a poskytovat personalizované a cílené služby. CRM nástroje také monitorují i obchodní aktivity – to znamená fakturace, objednávky, poptávky, celkové obraty či obraty jednotlivých segmentů.  

Výhody CRM systému aneb proč ho využít ve své firmě 

Hlavní výhodou CRM systému je lepší porozumění zákazníkům. Díky systému totiž získáte ucelený přehled o jejich aktivitách, preferencích, nákupních vzorcích, historii komunikace a dalších relevantních údajích. Získaná data vám pak pomohou lépe personalizovat a cílit marketingové kampaně a komunikaci. Čím osobnější vaše sdělení bude, tím se bude zvyšovat i spokojenost vašich zákazníků, kteří si s vámi utvoří silnější pouto. Pokud nastane nějaký problém například v podobě reklamace, se CRM budou mít zaměstnanci snadný a rychlý přístup ke všem potřebným informacím. Můžete tak zákazníkům poskytovat mnohem efektivnější zákaznickou podporu. 

V neposlední řadě vám tento systém přinese lepší koordinaci a spolupráci mezi různými odděleními, jako je prodej, marketing a zákaznická podpora. A taky nástroje pro analýzu dat o zákaznících a prodeji, které můžete využít pro zlepšení strategie. 

ERP vs. CRM 

Rozdíl mezi těmito provozními informačními systémy je asi patrný.  

ERP slouží pro řízení procesů za účelem snižovat náklady, a naopak zvyšovat růst firmy. Zaměřuje se spíše na správu „back office“ – tedy účetnictví, prodej, výrobu, logistiku, objednávky a podobně.  

CRM je nástroj pro řízení vztahů se zákazníky. Řeší tedy také prodej, ale směrem ven k zákazníkům. Pomáhá zautomatizovat zákaznickou komunikaci a vylepšit marketingovou strategii.  

Oba firemní informační systémy vám pomohou zefektivnit práci a ušetřit čas. Každý se hodí na něco jiného, pokud je ale zavedete společně, budou pro vaši firmu jenom přínosem. 

Vyzkoušejte jeden software pro celou firmu 

Převeďte svou firmu do jednoho informačního systému a získejte přehled nad vším. Lamael je software pro správu firem a řízení projektů, ve kterém budete moct sledovat sklad, obchod, i nákup a veškeré vaše projekty. Pokud tedy přemýšlíte, zda využít ERP, nebo CRM – zkuste Lamael, nabízí mnoho užitečných funkcí a tyto dva nástroje spojuje v jeden. Využijte 14denní období zdarma, a když vám bude cokoliv chybět, upravíme vám ho na míru. 

Související témata

Související články

Předvídejte a eliminujte problémy v projektech. Pomůže vám rizikový management

Předvídejte a eliminujte problémy v projektech. Pomůže vám rizikový management

Rozumíte obchodnímu právu? Méně známé pojmy, které by se vám mohly hodit

Rozumíte obchodnímu právu? Méně známé pojmy, které by se vám mohly hodit

Blockchain: Transparentnost, bezpečnost a automatizace vašich projektů

Blockchain: Transparentnost, bezpečnost a automatizace vašich projektů

Jistota v nejistých časech: Jak sestavit krizový plán, díky kterému zůstane váš byznys stabilní

Jistota v nejistých časech: Jak sestavit krizový plán, díky kterému zůstane váš byznys stabilní

Aneta


Aneta miluje moderní technologie a ráda je používá pro automatizaci práce a týmovou spolupráci. Vyznává ideu svobodné firmy a osobní nezávislosti. Ráda je v pohybu a vždy hledá cesty, jak může práci svou i svých kolegů zjednodušit.

Aneta

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}