Před vámi leží dlouhý seznam úkolů nebo blížící se uzávěrka a vaše mysl se někde toulá. Co se děje? Proč se nemůžete soustředit na práci? Dobrá zpráva je, že se to čas od času stane každému. Špatná zpráva je ta, že za poruchou soustředění může být pokaždé jiný důvod. V našem článku objevíte nejčastější příčiny nesoustředěnosti a dozvíte se i jak soustředění podpořit.

3 důvody, proč se nemůžete soustředit

Porucha soustředění se netýká jen dětí, ale i dospělých. Pojďme si říct, co za ní nejčastěji stojí.

1. Zase ta únava a nedostatek spánku

Co minutu zíváte, zavírají se vám oči a přistihnete se, že zíráte do prázdna? Nejste jediní – každý z nás to někdy zažil. Přiznejte si ale, že litry kofeinu vám k lepšímu soustředění nepomůžou tak dobře jako kvalitní spánek. Obecně se doporučuje spát alespoň sedm hodin denně, jinak své mysli ani tělu neprokazujete dobrou službu a později vás nedostatek spánku může dohnat výraznějšími zdravotními problémy. Studie ukazují, že nedostatek spánku může ovlivnit kognitivní výkonnost a má také nepříznivý dopad na naši náladu, paměť a schopnost soustředění.

Jediným způsobem, jak tento problém překonat, je přepracovat svůj spánkový režim a dopřát svým mozkovým buňkám odpočinek, který si každou noc zaslouží. Zvykněte si spát dostatečně, před spaním si raději přečtěte knížku nebo se zaposlouchejte do uklidňující hudby. Akční film, co si chcete už nějaký ten týden pustit, odložte na volné odpoledne. Jakými dalšími způsoby bojovat proti únavě?

 • Vydejte se ven na rychlou procházku. Rozproudí vám to krev a prodýcháte se na čerstvém vzduchu.
 • Možná budete v pokušení sáhnout po kávě, ale místo toho si dejte velkou sklenici vody. Jednou z příčin ospalosti je totiž dehydratace.

2. Nekončící stres

Práce máte nad hlavu, nevíte, kam dřív skočit a cítíte obrovský tlak od svého vedení. Nic vám nebrání v soustředění tolik jako vaše vystresovaná mysl. Stres ale nemá vliv jen na výkon v práci, také neprospívá vašemu duševnímu a fyzickému zdraví. Pokud budete dlouhodobě ve stresu, může se to projevit trávicími potížemi, bušením srdce nebo třeba depresemi. Dostanete se tak do začarovaného kruhu, ze kterého se budete jen horko těžko dostávat. Proto musíte stresu říct stop, dokud je ještě čas, a zmírnit jeho projevy na minimum.

V dnešní době se stresu jen tak zbavit nedá. Můžete si ale osvojit způsoby, jak se s ním vypořádat. Každý den si věnujte alespoň 20 minut. Špinavé nádobí, plný koš prádla i váš vnitřní pocit, že musíte stále něco dělat, počká. Co v těchto pár minutách vyzkoušet?

 • meditaci
 • dechová cvičení
 • procházku v přírodě
 • strečink
 • jógu
 • běh nebo jinou sportovní aktivitu

Do svého jídelníčku zařaďte zdravé potraviny a pravidelný spánek a naučte se říkat ne. Zjistěte také, jak zvládat stres, pokud se věnujete projektování.

3. Multitasking jako zakořeněný zvyk

Multitasking není vždy špatný, ale může sabotovat vaši produktivitu a ztěžuje možnost soustředit se. Když vaše mysl těká mezi úkoly, nemůžete se soustředit na jednu věc a odvést tak kvalitní práci. Můžete také častěji chybovat, protože se necháváte rozptylovat i dalšími úkoly nebo upozorněními.

Řekněme, že se snažíte napsat e-mail a zároveň se připravujete schůzku s klientem, která se bude konat příští týden. Přesouváte se sem a tam a žádnému z úkolů nevěnujete 100% pozornost. Z dlouhodobého hlediska tak ztrácíte čas, protože vaše mysl se musí při každém přepínání mezi úkoly přeorientovat. Vedlejším efektem tohoto přepínání kontextu je neschopnost soustředit se na některý z úkolů déle než několik minut. Co tedy pomáhá na soustředění, pokud je váš problém multitasking?

 • Rozdělte si úkoly do časových bloků.
 • Vyzkoušejte techniku Pomodoro.
 • Odložte telefon do jiné místnosti.
 • Zavřete kartu e-mailu v prohlížeči.
 • Plánujte si práci s projektovým nástrojem, který pohlídá termíny všech vašich činností.
 • Nasaďte si sluchátka, abyste neslyšeli hluk z okolí.
 • Udělejte si seznam tří hlavních priorit pro daný den.

Tip: Techniky, které zlepšují soustředěnost i produktivitu, jsme podrobně popsali v tomto článku.

 

Související témata

Související články

Novinka: Přístup k záznamům o aktivitách v Lamaelu

Novinka: Přístup k záznamům o aktivitách v Lamaelu

Velká příručka, jak pracovat s Lamaelem: Podrobně o agendách Kalendář, Úkoly a Aktivity

Velká příručka, jak pracovat s Lamaelem: Podrobně o agendách Kalendář, Úkoly a Aktivity

Předvídejte a eliminujte problémy v projektech. Pomůže vám rizikový management

Předvídejte a eliminujte problémy v projektech. Pomůže vám rizikový management

Rozumíte obchodnímu právu? Méně známé pojmy, které by se vám mohly hodit

Rozumíte obchodnímu právu? Méně známé pojmy, které by se vám mohly hodit

Aneta


Aneta miluje moderní technologie a ráda je používá pro automatizaci práce a týmovou spolupráci. Vyznává ideu svobodné firmy a osobní nezávislosti. Ráda je v pohybu a vždy hledá cesty, jak může práci svou i svých kolegů zjednodušit.

Aneta

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}